Šī gada pirmajā raidījumā tiekamies ar saksofonistu Tomu Rudzinski, kurš šogad ir koncertzāles "Cēsis" rezidences mākslinieks. Uzzinām, ko nozīmē rezidence koncertzālē un kādu Toms to plānojis, piedāvājot četrus koncertus. Pirmais no tiem notiks jau 7. februārī, kad Toms iekļausies poļu trompetista Tomaša Dabrovska starptautiskajā kvintetā.
Anete Ašmane-Vilsone: Tā ir pirmā reize, kad esi kādas koncertzāles rezidējošais mākslinieks?
Toms Rudzinskis: Tieši koncertzālē, jā. Es ik pa brīdim rezidēju Latvijā un ne tikai, daudzas sērijas ir organizētas ar dažādiem ārzemju viesiem, un izskatās, ka tas ir mans formāts, kur mani draugi brauc mani apciemot uz Latviju un mēs spēlējam kopā. Rezidences koncertzālē nav bijušas, bet esmu organizējis diezgan daudz tāda veida pasākumu, kur piedalās internacionāli viesi un kuri atkārtojas.
Ir prieks, ka mēs būsim Cēsu koncertzālē, un liels paldies par uzticēšanos Inesei Zagorskai. Man liekas, ka ne viņa, ne klausītāji nebūs vīlušies, jo uz šo gadu esam sagādājuši zvaigžņu plejādi, tā kā noteikti jāseko līdzi notikumiem.
Rezidence, koncertzāles Latvijā un džezs - tas, šķiet, vēl tikai palēnām veidojas, tāpēc man tas liekas diezgan nozīmīgs fakts.
Tas ir ļoti nozīmīgi. Mēs, džezisti, beidzot esam ierotējuši arī koncertzālēs. Loģiski, kādu laiku tas jau notiek, bet, ja paskatāmies 20 gadu griezumā, tas ir skaisti, ka ir uzticība, ka mēs būsim skaisti saģērbušies, skaidrā, ieradīsimies laikā un nospēlēsim foršu pasaules līmeņa mūziku. Latviešiem ir, ko piedāvāt, un kā es, tā arī daudzi citi ir bijuši ārzemēs un nodibinājuši kontaktus. Ir skaisti, ka varam ier Latviju Eiropā un Eiropu Latvijā. Te es izmantoju savus kontaktus, kurus esmu krājis gadu gadiem gan Amsterdamā, gan Amerikā un Berlīnē. Patiešām paldies par uzticēšanos, ka varam organizēt šādus skaistus notikumus.
Ko īsti nozīmē rezidence koncertzālē?
Šajā gadījumā tas nozīmē, ka būs četri dažādi koncerti gada griezumā Cēsu koncertzāles Kino zālē. Aicinot viesus, es ļoti domāju par to, kā ne tikai piedāvāt cilvēkiem kaut ko baudāmu un skaistu, bet arī, kā viņus iepazīstināt ar plašu mūzikas spektru.
Džeza mūzika ir fenomenāla un interesanta ar to, ka vārds “džezs” var nozīmēt ļoti, ļoti daudz ko, tā ir viena no šīs mūzikas burvībām, ka zem šī vārda var palikt ļoti dažāda veida stilistiku un māksliniecisko pieeju.
Tas, kas būs nemainīgs un konstants katrā koncertā, būs improvizācija un brīva, radoša pieeja rakstītajam materiālam.
Un tava dalība?
Toms Rudzinskis: Mana dalība arī, būšu katru reizi. Šis ir ielikts kalendārā, es nekur citur nemaz nevarētu būt (smejas). Mana dalība, improvizācija un, runājot par rakstīto materiālu, samērā brīva interpretācija. Protams, ir arī rakstītais materiāls, kas ieliek kaut kādā rāmī un vairāk atveries uz improvizācijas elementiem, bet domāju, ka šajā gadījumā mēs varēsim interpretēt diezgan brīvi. Ņemot vērā, ka man ir iespēja organizēt četrus koncertus, es domāju par to, kā parādīt džezu no vislabākās puses Cēsu auditorijai un, cerams, ne tikai, un kā prezentēt to plašo spektru, ko var palikt zem vārda 'džezs'.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X