Šobrīd esam balvu pasniegšanas gaidās – Latvijā pavisam drīz tiks sadalītas Mūzikas ierakstu gada balvas “Zelta mikrofons” un Lielās mūzikas balvas statuetes, bet vēl pirms šiem notikumiem jau 4. februārī ASV pie laureātiem nonāks prestižās Grammy balvas. Anete Ašmane-Vilsone atgādinās, kas tad īsti ir šī Grammy balva, kuru vērtējam tik augstu un bieži vien frāze “Grammy balvas laureāts” ir kvalitātes zīme dažādu žanru mūziķiem. Un kāda tad ir Grammy saistība ar džezu?
Grammy balvas par īpašiem sasniegumiem mūzikas industrijā pirmo reizi tika pasniegtas 1959. gada 4. maijā Losandželosā. Tolaik aktuāla kļuva Holivudas slavas aleja, kur pie savas zvaigznes tikt joprojām kāro teju ikviena pasaules kultūras zvaigzne. Jau bija nodibināta ASV Kinoakadēmijas balva jeb “Oskars” un televīzijas balva Emmy, un mūzikas industrija saprata – ja arī viņi vēlas, lai slavas alejā būtu mūziķu zvaigznes, ir jāveido arī sava balva.
Kāpēc Grammy? Sākotnēji bija plānots balvu saukt par "Ediju” – lai godinātu fonogrāfa izgudrotāju Tomasu Edisonu. Taču tika uzrīkota akcija, ļaujot iesaistīties arī sabiedrībai, un aptuveni 300 cilvēku iesniedza variantu Grammy, kas simbolizē mūzikas atskaņotāju – gramofonu. Un gramofons joprojām ir balvas statuetes simbols.
Pirmajā ceremonijā savus īpašniekus atrada 28 statuetes, šogad tiks pasniegtas balvas jau 94 kategorijās, bet džezs vienmēr jau kopš pirmsākumiem bijis balvas redzeslokā.
1959. gadā, pirmajā Grammy balvu pasniegšanas ceremonijā, džeza tiešām bija daudz. Jau trīs galveno kategoriju (“Gada ieraksts”, “Gada albums” un “Gada dziesma”) nominantu vidū redzam Ellu Ficdžeraldu, Pegiju Lī, Frenku Sinatru, bet šajās kategorijās pie balvas viņi netika. Sinatra dabūja balvu par labāko albuma vizuālo noformējumu, bet Ella Ficdžeralda pēc pirmās Grammy ceremonijas devās mājas ar divām statuetēm – par labāko individuālo sniegumu džezā un kā labākā dziedātāja. Šos panākumus viņai atnesa albums Ella Fitzgerald Sings The Irving Berlin Songbook. Tāpat ar divām statuetēm tika apbalvots Kaunts Beizijs – par labāko ansambļa sniegumu džezā un par labāko deju ansambļa sniegumu. Tas bija albums Basie.
Un tā jau vairāk nekā 65 reizes ik gadu mēs uzzinām, kas atzīti par aizvadītā gada labākajiem ierakstiem. Šobrīd līderos ir dziedātāja Bejonse, kuras kontā ir 32 Grammy balvas, bet turpat līdzās, trešajā līdera pozīcijā, ir Kvinsijs Džonss, kura plašais darbības lauks ticis novērtēts ar 28 balvām, no kurām vairākas viņš ieguvis arī par džeza mūzikas projektiem. Mūziķis, kas saņēmis visvairāk Grammy balvas tieši džeza kategorijās, savukārt ir Čiks Korea – viņa balvu plauktiņā rindojas 27 zelta gramofona statuetes. Viņam seko Pets Metīni ar 20 balvām.
Grammy balvai, protams, ir liela nozīme mūziķa karjerā – tā ir milzīgas industrijas atzinība, apliecinājums spējai būt spilgtam un individuālam māksliniekam, balva sniedz klausītāju uzmanību visā pasaulē un laureātu muzikālajam sniegumam pastiprināti seko līdzi. Tā ir platforma, no kuras atsperties tālākiem skatuves izaicinājumiem, tāpēc Grammy nav tikai Amerikas balva – tai līdzi seko, tendences vēro un rezultātus apspriež arī citur pasaulē, un tāpēc par to šodien runājam arī mēs. Un kā tad džezs izskatās šī gada balvas nominantu sarakstā? Šogad ir sešas kategorijas, kas veltītas tieši džezam: Labākais sniegums džezā, Labākais vokālā džeza albums, Labākais liela džeza ansambļa albums, Labākais instrumentālā džeza albums, Labākais latīņu džeza albums un jauna nominācija, kurā balva tiks pasniegta pirmo reizi – Labākais alternatīvā džeza albums. Jāpiemin, ka džeza žanrā jaunu balvas kategoriju nav bijis kopš 1995. gada, tātad gandrīz 30 gadu laikā šis ir nozīmīgs brīdis.
Lai kurš arī 4. februārī tiktu pie zelta gramofona balvas, šis Grammy nominantu saraksts mums var kalpot par labu ceļa rādītāju, lai redzētu, kas tad tiek uzskatīts par aizvadītā gada vislabākajiem albumiem.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X