Pirms nepilnas nedēļas ir rimušas Latvijas pašvaldību vēlēšanu batālijas, kuru laikā no pilsētu mēru amata kandidātiem ne reizi izskanēja frāze, ka laba skola sākas ar izcilu direktoru.

Šo teicienu noteikti var attiecināt ne tikai uz skolām, bet arī augstskolām, kur ik pa laikam notiek jauna rektora vēlēšanas. Šī gada 23. augustā noslēdzas pilnvaru laiks rektora amatā prof. Artim Sīmanim, kurš rektora krēslā pavadījis apaļus 10 gadus, un kandidēt vēlreiz viņam liedz Augstskolu likumā noteiktais divu termiņu ierobežojums.

Tas nozīmē, ka Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija ir jaunas izvēles priekšā un "Klasikas" rīkotajā diskusijā "Kuram būt JVLMA jaunajam rektoram?" mums ir iespēja pirmajiem tikties ar 2. jūnijā publiskoto piecu rektora amata pretendentu vārdu īpašniekiem un iepazīties ar viņu redzējumu uz Latvijas Mūzikas akadēmijas turpmāko attīstību un darāmajiem darbiem.

Diskusijā piedalās J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektora amata kandidāti: Guntars Prānis, Andris Vecumnieks, Normunds Vīksne, Jānis Kudiņš un Ivars Bērziņš.

Ielūkojamies nozīmīgā amata pretendentu piedāvātā JVLMA attīstības plāna prioritātēs, noskaidrojam, kas mūzikas augstskolā būtu reformējams un kā to darīt, uzklausām studentu uzdotos jautājumus potenciālajiem rektoriem, pārbaudām viņu valodu zināšanas un atelpas brīžos uzspēlējam pa kādai erudīcijas spēlei...

Studējošo intereses pārstāv Studentu pašpārvaldes priekšsēdētāja Anete Ašmane, bet raidījumu vada Ilga Auguste.

Vizītkartes

Guntars Prānis (45). JVLMA profesors, senās mūzikas speciālists ar mākslas zinātņu doktora grādu muzikoloģijā, mākslas un mūzikas maģistrs kora un orķestra diriģēšanā un viduslaiku mūzikā. Rīgas Doma mūzikas direktors un Schola Cantorum Riga vadītājs.

Normunds Vīksne (57). JVLMA Akadēmiskā darba prorektors, instrumenta spēles skolotāju katedras vadītājs, profesors, koncertējošs pianists, klavieru dueta Antra un Normunds Vīksnes jeb "Anno" dalībnieks.

Andris Vecumnieks (53). Komponists, diriģents, pedagogs. JVLMA Diriģēšanas katedras Simfoniskā orķestra klases un JVLMA simfoniskā orķestra vadītājs.

Jānis Kudiņš (42). JVLMA Muzikoloģijas katedras un Mūzikas vēstures klases vadītājs, kuram bez mākslas doktora zinātniskā grāda muzikoloģijā ir arī Latvijas Universitātē iegūts jurista diploms. Padsmitnieka gados spēlējis  PPO "Daugava" klarnešu grupā.

Ivars Bērziņš (62). Kādreizējais Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdriģents, šobrīd - Latvijas Kultūras akadēmijas senators, profesors, filozofijas zinātņu doktors, maģistrantūras pogrammas direktors. Rīgas Riharda Vāgnera teātra ēkas renovācijas fonda dibinātājs un valdes loceklis.

Iemesli, kāpēc pieteikušies kandidēt rektora amatam

Guntars Prānis: "Vairāki cilvēki mani uzrunāja un ar šo priekšlikumu iepazīstināja. Tas viss bija process."

Normunds Vīksne: "Ilgi domāju, ka to nedarīšu, taču izlēmu nedēļu pirms dokumentu iesniegšanas. Pamatā šim solim bija vairāku kolēģu aicinājums."

Andris Vecumnieks: "Arī mani uzrunāja vairāki kolēģi, taču teikšu tā: ir viegli kritizēt un teikt, ka kaut kas nepatīk, un palikt šādā pozā. Ja gribas ko mainīt un uzlabot, ir kaut kas jādara!"

Jānis Kudiņš: "Dzīvē vienmēr vados pēc princpa - ja ir, ko teikt un ko piedāvāt, tad arī vajag to darīt, izvairoties no pārprastās latviskās pieklājības. Galīgo lēmumu pieņēmu nedēļu pirms pieteikšanās termiņa beigām."

Ivars Bērziņš: "Pirmais - iekšēja motivācija, jo Latvijas Mūzikas akadēmija ir mana pirmā Alma Mater, pirmā mīlestība. Bija arī sarunas, taču izšķirošā bija personīgā motivācija."