"Klasikā" veram vaļā jaunu albumu – šogad izdevēja Berlin Classics paspārnē izdoto disku Chapters-a double bass Story (Capters, e dablbeis stori), ko latviskot varētu kā "Nodaļas – kontrabasa stāsts", kurā piecpadsmit miniatūru virkni ieskaņojis austriešu kontrabasists, 1997. gadā Vīnē dzimušais Dominiks Vāgners un mūsu pianiste Lauma Skride.

Albuma pieteikumā lasām: "Iepazīstinām jūs ar revolucionāri jaunu kompaktdisku, kas izaicina stereotipus un aizspriedumus pret kontrabasu. Šis veltījumu albums demonstrē visu instrumenta potenciālu un daudzpusību, iekļaujot tādu slavenu komponistu kā Miroslava Skorika, Džona Ratera, Pētera Vaska un Sergeja Rahmaņinova skaņdarbus. Izbaudiet silto, maigo un viesmīlīgo kontrabasa toni, kurš ir šīs daudzveidīgās mūzikas kolekcijas centrā. Sākot ar Ukrainas garīgo himnu – Miroslava Skorika "Melodiju" un beidzot ar pazīstamo Džona Ratera kordziesmas "Kungs tevi svētī un sargā" melodiju – šis albums ir kā mīlestības vēstule kontrabasam ar aicinājumu pieņemt tā dziedājumus un melodijas."

Bez jau minēto komponistu mūzikas albumā iekļautas Nadjas Bulanžē, Maksa Rihtera, Filipa Glāsa, Franča Šūberta, Morisa Ravela, Kloda Debisī, Gabriela Forē, Astora Pjacollas un Henrija Mančīni pazīstamas melodijas, kuru aranžējumus kontrabasam un klavierēm lielāko daļu veicis Dominiks Vāgners.

Pats Dominiks Vāgners albuma ievadā raksta šādi: "Ja jūs apjautāsieties, ar ko lielākajai daļai cilvēku asociējas kontrabass, zināšanu diapazons būs diezgan ierobežots. Dažs zinās "Ziloni" no Kamila Sensānsa "Dzīvnieku karnevāla", vēl kāds būs lasījis Patrika Zīskinda viena aktiera grāmatu "Kontrabass". Un, kaut gan kopš tā laika, kad Johanness Brāmss par kontrabasu izteicās, ka "katra tā precīza nots ir pilnīga nejaušība", daudzi no aizspriedumiem ir mainījušies, tomēr – kontrabass joprojām ir dažādu klišeju un stereotipu upuris. To uzskata par būtisku orķestra sastāvdaļu, tomēr nereti par to kā solo instrumentu smejas tā šķietami komiskā skanējuma dēļ. Mans m ērķis ir parādīt, ka kontrabass var būt pavisam citādāks, ne tikai fonā burkšķošs. Šis albums ir mans veltījums kontrabasam, tā potenciāla – tembru un izteiksmes iespēju – portretējums."

Tā Dominiks Vāgners, kura duetā ar Laumu Skridi klausīsimies virkni pazīstamu melodiju. Baudīsim kontrabasista spēli, kas kritiķiem licis secināt, ka viņš savu instrumentu pārvalda "ar tādu vieglumu, ka varētu domāt, ka kontrabass ir maigākais un virtuozākais stīgu instruments".

Pirms mūzikas vēl tikai dažas biogrāfiskas skices. Savos divdesmit piecos gados Dominiks Vāgners ir Annes Sofijas Muteres fonda stipendiāts un ECHO Klassik uzvarētājs. Viņš ir ieguvis godalgotas vietas gandrīz visos kontrabasu konkursos, tostarp ARD starptautiskajā mūzikas konkursā un Eirovīzijas jauno mūziķu konkursā, spēlē kopā ar vadošajiem Eiropas orķestriem un uzstājas prestižās koncertzālēs arī otrpus okeāna.

***

Ierakstu virkni, kontrabasa stāstus no albuūma Chapters-a double bass Story (Capters, e dablbeis stori) sāks Miroslava Skorika "Melodija", kas, kā priekšvārdā raksta Dominiks Vāgners, šo ukraiņu komponistu padarījusi par Nacionālo varoni.

Turpinājumā – pagājušā gadsimta franču komponistes Nadjas Bulanžē "Dziesma" un angļu komponista Džona Ratera kordziesmas "Kungs tevi svētī un sargā" aranžējums.

Turpinājumā abu mākslinieku duetā paša kontrabasista aranžējumā skan Pētera Vaska Andante Cantabile un Sergeja Rahmaņinova romance "Noslēpumainās nakts klusumā".

Pēcāk – arī Maksa Rihtera miniatūra "Žēlastība" un Filipa Glāsa "Dzejnieks".

Visbeidzot, divu pazīstamu Franča Šūberta dziesmu – "Tu esi miers" un "Serenāde" versijas, franču miniatūru trijotne: Morisa Ravela "Pavane", Kloda Debisī "Skaists vakars" un Gabriela Forē "Elēģija", kā arī Astora Pjacolas Ave Maria, Čārlija Čaplina "Smaids" un Henrija Mančīni "Mēness upe" – visas Dominika Vāgnera aranžējumā.