"Ja runājam par mūzikas aizsākumiem - tautasdziesmu, kur primārais ir vārds, esmu domājusi, kāpēc latvieši savas tautas dziesmas tomēr izvēlējušies ne tikai skaitīt, bet arī dziedāt. Acīmredzot mūsu gēns, pasauluztvere un vide ir tāda, ka cilvēkam gribas dziedāt,"saka Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde.

"Arī mums pašiem, kad izbraucam ārā no pilsētas, bieži vien gribas dziedāt. Vide, kurā dzīvojuši mūsu senči, tās skaistums, kas agrāk bija mazāk sabojāts -, tas liek dziedāt. Latviešu tautas dziesmās ir vēstījums par to, no kurienes nākam, kas esam, kādas bijušas vērtības mūsu iepriekšējām paaudzēm, kādas bijušas attiecības, vide, kā ļaudis ģērbušies. Arī attiecības ar Dievu un dievībām, un kā tās transformējušās. Tāpēc vārdi ir ārkārtīgi svarīgi."

Kokle

Tai ir ļoti tīra, gaiša skaņa. Kad dzirdi kokli, pārņem sajūta, ka tās skaņa attīra dvēseli un skar tās visdziļākās stīgas. Kokles skaņai piemīt kas absolūti maģisks un dievišķs.

Šarls Aznavūrs

Var just, ka viņa cilvēciskā pieredze ir ļoti dziļa, viņš māk to labi transformēt - mani viņš uzrunā ar izteiksmes veidu un to, kā viņš sevi pasniedz. Man vispār ļoti patīk, kā franču valoda skan mūzikā - ja būtu jāizvēlas otra kultūra, kas ir tuva, tā ir franču. Tā uzrunā ar sajūtām. Un Šarls Aznavūrs ir viens no tiem, kas mani absolūti pārņem.

Kormūzika

Kora mūzika manā dzīvē ir ļoti svarīga - gadu gadiem pati esmu dziedājusi korī uz Dziesmu svētku estrādes, 2013. gadā stāvēju pirmajā rindā pie Dziesmu svētku karoga. Cik brīnišķīga sajūta! Apbrīnoju arī tos, kuri var sēdēt un klausīties Dziesmu svētkus...

Pašcieņa

Manuprāt, pats svarīgākais mums kā tautai - tā ir pašcieņa.

Joprojām vērojams, ka vērtības labprātāk meklējam ārpus mums pašiem - proti, lai tu būtu vērtīgāks, tev ir jāpārņem un jāaizgūst... Bet svarīgāk taču saglabāt savu kodolu, savu identitāti. Tas arī ir tas, kas ceļ pašcieņu.

Taču vienlaikus tas arī saistīts ar izglītību. Padomju laiks noteikti bija tas, kas daudz izdzēsa no cilvēku ierastajām zināšanām, kas tiek nodotas no paaudzes paaudzē. Man jau šķiet, ka nav jābaidās no jaunā - ir tikai jautājums par kvalitāti. Piekrītu, ka identitātes kodi, kas nāk no iepriekšējiem gadsimtiem, jāatslēdz ar mūsdienīgiem līdzekļiem. Nu, nevar mūsdienu jaunatnei likt darboties tikai folkloras pulciņos! Ceļš, kā ievest kultūras pasaulē un palīdzēt izzināt pārbaudītās lietas, var būt panākams ar mūsdienīgiem līdzekļiem - instrumentiem, tehnoloģijām, interpretāciju.

Tas, ko sagaidu no latviešu jauniešiem - tā ir vēlme un vilkme kaut ko darīt savas tautas labā. Pašiem ņemot savas rokās procesus un resursus, darīt, nevis sēdēt un gaidīt, kad kāds to izdarīs tavā vietā vai skriet projām no Latvijas, jo tur samaksā divreiz vairāk un tāpēc tur ir labāk.

---

Raidījumu veidojuši Rolands Pēterkops, Jānis Šipkēvics un Reinis Semēvics, ar Daci Melbārdi sarunājas Jānis Šipkēvics un Rolands Pēterkops, raidījumu montējuši Jānis Šipkēvics un Reinis Semēvics, vizuālais noformējums - Rolands Pēterkops.

Raidījumā skan:

1. Radiohead - I Promise (Radiohead) 4:00
2. Jesca Hoop - Memories Are Now (Jesca Hoop) 4:31
3. Kaitly Aurelia Smith - Riparian (Kaitlyn Aurelia Smith) 3:08
4. Grodi - Visi Ceļi Guņiem Pilni (Grodi) 2:45
5. Iļģi - Viss Bija (Iļģi) 3:14
6. Laima Jansone - Zalktis (Laima Jansone) 2:34
7. Frederik Chopin - Nocturne Op. 9 No. 2 (Francois Chaplin) 3:12
8. Charles Aznavour - La Boheme (Charles Aznavour) 2:45
9. Ēriks Ešenvalds - O Salutaris Hostia (VAK''Latvija'', Māris Sirmais) 2:55
10. The Caretaker - All You Are Going To Want To Do Is Get Back There (The Caretaker) 3:12
11. Burial - Beachfires (Burial) 6:50
12. Joni Void - Song Sienne (Joni Void) 5:40
13. Jefre Cantu-Ledesma - Little Dear Isle (Jefre Cantu-Ledesma) 3:29
14. Fleet Foxes - Naiads, Cassadies (Fleet Foxes) 3:10
15. Fleet Foxes - Kept Woman (Fleet Foxes) 3:54

Sarunas atšifrējums: Ieviņa Ancena