31. maija vakarā pirmo reizi Latvijā solokoncertu sniedza viens no šobrīd izcilākajiem basiem pasaulē Ginters Groisbeks (Günther Groissböck). Koncerts ar pianistes Aleksandras Golubickas (Alexandra Goloubitskaia) klavieru pavadījumu izskanēja Latvijas Nacionālās operas Lielajā zālē ar nolaistu dzelzs priekškaru, nodrošinot unikālu akustiku kamermūzikas izpildīšanai. "Klasika" šo koncertu piedāvāja klausīties tiešraidē, pēc tās izskaņas uz karstām pēdām piedāvājot to baudīt ierakstā.

Koncerta pirmajā daļā skan Roberta Šūmaņa dziesmas, tostarp arī cikls “Dzejnieka mīla”, savukārt otrajā daļā – Hansa Rota un Antona Bruknera mūzika, kā arī Hugo Volfa cikls “3 Mikelandželo dzejoļi” un dziesmas no Gustava Mālera cikla "Zēna brīnumrags". Kā īpašs pārsteigums Latvijas publikai - Jāņa Mediņa solodziesma "Glāsts" ar Ata Ķēniņa vārdiem, raisot vētrainas stāvovācijas...

Starpbrīdī - fragments no Gundas Vaivodes intervijas ar dziedoni Ginteru Groisbeku un Ilzes Mednes saruna ar mūsu dziedātājiem Aivaru Krancmani, Karmenu Radovsku un Antru Jankavu, kā arī Latvijas Nacionālās operas un baleta sabiedrisko attiecību vadītāju Irbi Treili.    

***

GINTERS GROISBEKS ar unikāli dižciltīgo balsi un elpu aizraujošajiem priekšnesumiem apbur klausītājus uz operas un koncertu skatuvēm visā pasaulē, viņš gluži vai atdzīvina savus dziedātos tēlus un liek autentiski izskanēt katram dziesmu ciklam.

Ginters Groisbeks – viens no atzītākajiem sava amata brāļiem, ko atzinīgi novērtējusi gan publika, gan mediji – ir regulārs viesis pasaules vadošajos opernamos, kur interpretējis visas vadošās lomas no Hendeļa līdz Verdi, Vāgnera un Štrausa operām. Mākslinieks regulāri sadarbojas ar Bavārijas Valsts operu, Vīnes Valsts operu, Parīzes operu, Milānas La Scala, Londonas Karalisko operu, Metropoles operu Ņujorkā, Vācu operu un Berlīnes Valsts operu, kur viņš Andrē Hellera un Zubina Mehtas Rožu kavaliera iestudējumā dziedājis Barona Oksa lomu. 2002. gadā debitējis Zalcburgas festivālā, tur 2014. gadā pirmo reizi izpildījis atzīto Barona Oksa lomu Harija Kupfera veidotajā Rožu kavaliera iestudējumā. 2011. gadā debitējis Milānas La Scala, kā arī Baireitas festivālā, kur kopš tā laika regulāri viesojas kā Gurnemancs, karalis Heinrihs, karalis Marks, landgrāfs Hermanis un Feits Pogners veiksmīgajā režisora Berija Koskija Nirnbergas meistardziedoņu iestudējumā ar diriģentu Filipu Džordanu.

Mākslinieka īpašo mīlestību pret dziesmām atklāj viņa programmas – veidotas ar pietāti pret detaļām un pārzinot repertuāru. Kompānijas DECCA Classic paspārnē Ginters Groisbeks kopā ar Geroldu Hūberu ir ieskaņojis dubultalbumu Ziemas ceļš / Gulbja dziesma, kā arī Sirds-nāve ar Brāmsa (Četri nopietni dziedājumi), Vāgnera (Vēzendonkas dziesmas), Volfa un Mālera (Rikerta dziesmas) darbiem. Viņa jaunākais ieraksts Gemischter Satz (Gramola, 2021) ir veltīts Wienerlieder – tradicionālajām Vīnes dziesmām.

Ginters Groisbeks bauda iespēju dziedāt arī simfonisko repertuāru. No Haidna Pasaules radīšanas līdz Šostakoviča 13. simfonijai Babi Yar – viņš pastāvīgi pārliecina ar muzikālo ekspresiju, stila noturību un īpaši skaidru dikciju. Koncerti aizvadīti Vigmora zālē Londonā, Amsterdamas Concertgebouw, Minhenes un Berlīnes filharmonijās, Vīnes Musikverein un Kārnegija zālē. Cieša sadarbība izveidojusies ar diriģentiem Filipu Džordanu, Janiku Nezē-Segēnu, Zubinu Mehtu, Andri Nelsonu, Antonio Papano, Kirilu Petrenko, Seru Saimonu Ratlu un Kristianu Tīlemanu.

DVD ierakstā ar Gintera Groisbeka piedalīšanos izdotas Metropoles operas (2017), Zalcburgas festivāla (2015) un Berlīnes Valsts operas (2020) izrādes Rožu kavalieris un Bēthovena 9. simfonija ar Filipu Džordanu un Nirnbergas meistardziedoņi no Baireitas festivāla. Viņa sniegums izrādēs iemūžināts arī vairākos CD, piemēram, Reinas zelts un Loengrīns ar Mareku Janovski, Mālera 8. simfonija un Antona Bruknera Trešā mesa.

2021. gadā Ginters Groisbeks uzņēmās jaunu, aizraujošu izaicinājumu – debitējot režisora lomā, viņš iestudēja kameroperu Tristan Experiment Vīnes teātrī. Mākslinieka turpmākajos plānos ir debija Filipa II lomā operā Dons Karloss Metropoles operā, Barons Okss Rožu kavalierī un kardināls De Broņī Ebrejietē Vīnes Valsts operā, Kaspars un Heremits Burvju strēlniekā Nīderlandes Nacionālajā operā Amsterdamā un debija Veronas arēnā Ramfisa lomā operā Aīda 2022. gada vasarā.

***

Moldovā dzimušās pianistes ALEKSANDRAS GOLUBICKAS muzikālais talants tika atklāts un veicināts jau agrā bērnībā. Ar izcilību beigusi Grācas Mūzikas un skatuves mākslas universitāti un saņēmusi Austrijas Atzinības balvu kā 2003. gada labākā absolvente. Vīnē bijusi  Bösendorfer un Hansa Gabora Belvederes konkursu uzvarētāja.

Kļuvusi par pieprasītu pianisti, solistu pavadītāju un kamermūzikas partneri, nemitīgi paplašinot savu repertuāru un turpinot saņemt starptautisku atzinību. Dažādi solokoncerti un plaša sadarbība ar solistiem ļāvuši viņai uzstāties koncertos un festivālos daudzviet Eiropā, Dienvidāfrikā un Dienvidamerikā.

Aleksandras Golubickas māksliniecisko daudzveidību raksturo arī sadarbība ar mūziķiem Vīnes Valsts operā, Gran Teatre del Liceu, Teatro Colón, Baireitas festivālā ar Kirilu Petrenko un Semjonu Bičkovu, Zalcburgas festivālā ar Rikardo Muti un Berlīnes Komiskajā operā.

Saņēmusi kritiķu un publikas entuziasma pilnās atsauksmes par klavieru pavadījumu operas Tristans un Izolde koncertizpildījumam un “teicamo pavadījumu” kamermūziķiem Starptautiskajā Maija festivālā 2020 Vīsbādenes Valsts teātrī, kur 2021. gada vasarā noslēdzošajās Nībelunga gredzens izrādēs viņa uzņēmās visa orķestra lomu.