Turpinām ieskatu gaidāmajā Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncertā, kas notiks jau sestdien, 25. janvārī. Tiešraidē no Lielās ģildes to varēsim klausīties arī "Klasikas" ēterā. Šoreiz – par Andra Dzenīša Saksofona koncertu "E (GO)", kas šajā koncertā tiks pirmatskaņots.

"Savā ziņā darba nosaukums ir vārdu un jēdzienu spēle," skaidro komponists. Viņš uzsver: „Viena no cilvēka primārajām vēlmēm taču ir ilgas pēc laimes, un visbiežāk tā sasniedzama, atbrīvojoties no sava ego. Tāpēc koncertā simboliski aicinu izdzīvot šo procesu, aicinot ego doties projām: „Ego, go!" jeb „Ego, ej projām!""

Savā ziņā ego tulkojums uzlūkojams arī kā indivīda (solista) attiecības ar pūli (orķestri). Jo solists savā ziņā ir egoists. Ja koncerta sākumā saksofons „cīņā" ar orķestri dodas viens, pakāpeniski tas integrējas orķestrī. Vērtīgāka ir kopā būšana, nevis pretrunas.

Ideju par koncerta sacerēšanu saksofonam un orķestrim Andrim Dzenītim pērn kādā vēlā vakara stundā sociālajā tīklā ierosinājis saksofonists Arvīds Kazlausks. "Andra mūzika man vienmēr šķitusi interesanta, tālab doma par kopīgu sadarbību radās sen – kopš dzirdēju viņa koncertu mežragam."

Sākotnēji pirmatskaņojums ticis plānots pagājušajā gadā, tāpēc komponists strādājis ātri. Dažādu iemeslu dēļ pirmatskaņojums tomēr ticis atlikts, un nu darbs kā labs vīns ir krietni nobriedis un gatavs doties pie klausītājiem.

„Tieši pirms orķestra darbu pirmatskaņojumiem uztraukums ir lielāks – kā pirms keramikas trauka izņemšanas no krāsns, kad vēl nav skaidrs, kādās krāsās iezaigosies glazūra," savās izjūtās atzīstas Andris. Orķestris viņam ir īpaši iemīļota „drēbe", jo piedāvā bezgalīgas iespējas un komponistā raisa kāri eksperimentēt. Tāpat saksofons viņu allaž valdzinājis ar krāsu un tembru pārsteidzošo dažādību, tāpēc arī jaunajā koncertā tas iezaigosies dažādās krāsās, jo izmantoti trīs no četriem instrumenta paveidiem: baritona, alta un soprāna saksofons.

Viendaļīgais koncerts tapis autora un solista ciešā kopsadarbībā, kas abiem meistariem ļāvusi gūt jaunu un pozitīvu pieredzi.