Ar diviem brīnišķīgi skaistiem koncertiem (15. maijā Ventspilī un 16. maija vakarā Lielajā ģildē) sezonu noslēgs kamerorķestris Sinfonietta Rīga. Klausītājus gaida īsta svētku atmosfēra, un svinību īpašais viesis būs čellists Maksims Beitāns, kas dzimis Jelgavā, skolojies Lielbritānijā un Šveicē un guvis panākumus vairākos starptautiskos konkursos.
Lai gan Maksimam šī būs pirmā sadarbība ar kamerorķestri Sinfonietta Rīga, reiz viņš ar Normundu Šnē jau muzicējis: “Šķiet, tas bija piecpadsmit gadu vecumā,” cenšas atcerēties čellists. Šoreiz, svinot Johana Sebastiāna Baha talantīgā dēla Karla Fīlipa Emanuēla 300. dzimšanas dienu, Maksims atskaņos viņa rakstīto koncertu, kas čellista repertuārā ir jau gadus piecus: “Man vienmēr paticis Karls Fīlips Emanuēls: viņš bija pirmais, kas sāka rakstīt klasiskajā stilā, un publikai uzreiz iepatikās.”
No Latvijas, kuru Maksims Beitāns sauc par savu dzimteni, viņš devies projām pirms deviņiem gadiem, un šobrīd par savām mīļajām mājām sauc Šveices pilsētu Lugano.
Intervijā “Klasikai” Maksims atklāj raibo un krāsaino meklējumu ceļu. Iesākumā devies uz Londonu un trīs gadus studējis Karaliskajā mūzikas akadēmijā: “Man nepatika… Mūsu izglītība atšķiras no Eiropas skolas, un tas rada grūtības. Taču Londonā iemācījos, kā dzīvot, ka runāt ar cilvēkiem.”
Pēc Londonas Maksims īstenojis savu šķietamo bērnības sapni un devies studēt uz Ameriku: “Pusgada laikā sapratu, ka arī tā nav mana vieta. Arī kultūras līmenis Amerikā nav visai augsts: viņi grib visu pārdot. Taču es vispirms vēlējos iemācīties spēlēt, pirms sākt “taisīt naudu”... Tagad zinu, ka svarīgāk par visu ir atrast savu profesoru, savus cilvēkus.”
“Kad ierados Šveicē, nemaldīgi sapratu: gribu te dzīvot,” atzīstas Maksims Beitāns.
Tieši Šveicē viņš sastapis arī sev svarīgos cilvēkus: profesoru Johannesu Goricki un arī pianistu Ivo Pogoreliču, Mstislava Rostropoviča uzticības personu. Sadarbība ar viņu ir savdabīga un prasa ilgu laiku un pacietību, jo pie vienas takts var strādāt arī stundu… Starp citu, Maksims studē arī pie pasaulslavenās čellistes Natālijas Gūtmanes Florencē.
Jaunā, nenogurdināmā čellista rīcībā ir četri instrumenti: uz Latviju viņš ņēmis līdzi 1698. gadā darināto čellu, taču viņam pieder arī viens no 60 Stradivari veidotajiem instrumentiem un vēl divi.
Šobrīd Maksimam Beitānam ir lieli plāni: rudenī noslēgsies piecu gadu studijas Šveicē, paralēli visam tiek plānoti koncerti visa pasaulē, turklāt viņš aktīvi strādā pie sava festivāla organizēšanas Lugano un plāno rīkot arī starptautisku konkursu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X