Raidījumā aplūkojam divus 2017. gadā klajā nākušus Leipcigā rezidējošā vokālā kvinteta Calmus Ensemble tvartus, kas veltīti Reformācijas 500. gadadienai.

Vienā no tiem Luther Collage ansamblis a cappella versijā dod skatu uz baznīcas gada apriti, un visa kodols te ir Mārtiņa Lutera pazīstamākie korāļi. Tvarta sākumā kā paraksts skan luterisma simbols Ein feste Burg ist unser Gott, pēc tam ansamblis dod Adventa, Ziemassvētku, Sveču dienas, Lieldienu un Vasarsvētku kompozīcijas, kuru autori ir plašā laikmetu diapazonā no Lutera priekšteča Difē un Lutera laikabiedra Johana Valtera līdz mūslaiku zviedru autoram Gunnaram Eriksonam, pa vidu ietverot Heinriha Šica, Mihaela Pretoriusa, Johana Sebastiāna Baha, Fēliksa Mendelszona, Johannesa Brāmsa, Karla Piuti, Makša Rēgera un citu autoru opusus. Tvarta noslēgumā klausāmies Heinriha Šica, Arvo Perta un Lutera kompozīcijas ar moto Da pacem Domine ("Kungs, dodi mums mieru").

Savukārt otrā albuma nosaukums ir Mitten im Leben 1517 skaidri rāda, ka te mums darīšana ar dzīves mutuli Mārtiņa Lutera dzīves laikā. Calmus Ensemble izvēlējies sakrālas, laicīgas, mīlaspilnas, rotaļīgas un sarkastiskas kompozīcijas, kas klausītājam ļauj iejusties 16. gadsimta pirmās puses cilvēku domās un likteņos. Šo tvartu Calmus Ensemble izstrādājis un ieskaņojis kopā ar Volfganga Kačnera vadīto lielisko instrumentālās mūzikas ansambli Lautten Compagney Berlin.

Raidījuma dalībnieki - JVLMA rektors Guntars Prānis un Latvijas Radio 3 "Klasika" programmu vadītājs Dāvis Eņģelis. Raidījumu vada Orests Silabriedis.