"Uz Ķīnu, uz Ķīnu!" - sauklis, ko, pārfrāzējot Čehova lugas varoņu aicinājumu, šobrīd dzirdam vai no katra otrā paziņas mutes.

Ķīna, kas kādreiz bija no ārpasaules noslēgusies valsts, pēdējos gados ir pavērusi savas durvis un aktīvi aicina iepazīties ar savām kultūras bagātībām.

2012. gadā aizsākās programma "16+1", kas ir vērsta uz Ķīnas un 16 Centrālās un Austrumeiropas valstu sadarbību kultūras un ekonomikas jomā. 2012. gadā 16 Eiropas valstu mūzikas festivālu direktori apceļoja un iepazina Ķīnas mūzikas kultūru, sekoja džeza festivālu direktoru delegācija 2015.gadā, komponistu un teātra festivāla direktoru vizītes 2016. gadā.

2017. gadā kārta bija pienākusi folkloras festivālu direktoriem, un 24 cilvēku delegācija, pārstāvot Albānijas, Bulgārijas, Horvātijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Maķedonijas, Rumānijas, Serbijas, Slovākijas, Slovēnijas un Ungārijas lielākos folkloras festivālus, pēc Ķīnas kultūras ministrijas ielūguma oktobra sākumā devās atklāt Ķīnu.

Brauciens, kas sākās Ķīnas ostas pilsētā Guandžou, turpinājās Ķīnas dienvidos - Junaņas provincē, atgriežoties piekrastē - Cjuandžou pilsētā un noslēdzoties Šanhajā, bija trīs nedēļu garš ļoti nogurdinošs, bet arī pārsteigumiem un atklājumiem bagāts piedzīvojums, ko laimējās pieredzēt arī "Odisejas" veidotājai Gitai Lancerei. Šodien - pavisam īss šī brauciena atstāsts, vairāki muzikāli mirkļi un saruna ar Džozefu Ho no Guandžou (Guangzhou) pilsētas, kurš bija viens no folkloras festivālu direktoru grupas pavadoņiem un tulkiem.

Un tā - uz Ķīnu!