Šonedēļ ‪"Odisejas" runasvīrs ir koklētājs, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas students, topošais etnomuzikologs Ansis Jansons, un pārraides epicentrā, protams, kokle un koklēšana...

Ansis atgādina, ka kokle un koklēšana ir viena no Latvijas Kultūras kanonā iekļautajām vērtībām, tātad - tā ir atzīta par nacionālās kultūras nozīmīgu sastāvdaļu. Un tas nozīmē, ka nepieciešama īpaša uzmanība šīs vērtības saglabāšanai un attīstībai.

"Vērojot ar koklēm un koklēšanu saistītos procesus, redzams, ka tieši pēdējās desmitgades laikā ievērojami pieaugusi šī instrumenta spēles izplatība un popularitāte," novērojis Ansis.

Viņš arī izpētījis, ka līdz 21. gadsimta sākumam koklēšana plašākas sabiedrības uztverē saistījusies lielākoties ar folkloras kopu darbību, tomēr pēdējo piecu gadu laikā šis priekšstats mainījies: "Tas tādēļ, ka kokle spilgti parādās ārpus folkloras kopu vides - piemēram, koklētājas Laimas Jansones dažādie muzikālie projekti vai kokles izmantojums šovā "Latvijas Zelta talanti". Cilvēki kokli sāk apzināties kā mūzikas instrumentu, kas nav saistīts tikai ar folkloras kopu darbību."

Raidījumā skan Laimas Jansones spēle, folkloras kopu "Kokle", "Iļģi" un "Laiksne" ieraksti, Latvītes Cirses elektroniskā kokle un fragments no Marutas Jurjānes 1986. gada filmas "Kokle", kurā Alsungas kokļu meistaru un spēlētāju Jāni Poriķi iztaujā Valdis Muktupāvels.