13. februārī daudzās pasaules raidstacijās skan ar Ukrainu saistīta mūzika, jo UNESCO 2011. gadā iedibinātās "Pasaules radio dienas" devīze "Radio un miers" vistiešākajā veidā atspoguļo pasaules trauksmaino ikdienu kopš pagājušā gada 24. februāra.

Latvijas Radio 3 "Klasika" pievieno savu balsi ar ieskaņojumiem no unikālā "Eiropas koncerta" Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" pagājušā gada 1. maijā, kad tur viesojās pasaulslavenie mūziķi: dziedātāja Elīna Garanča un Berlīnes filharmoniskais orķestris Kirila Petrenko vadībā programmā "Miers un vienprātība", solidarizējoties ar Ukrainu. 

Eiropas koncerta tradīciju Berlīnes filharmoniķi ieviesa 1991. gadā, šie koncerti notikuši Prāgā, Madridē, Atēnās, Londonā, Lisabonā, Vīnē, Baireitā, Parīzē un vēl citviet, kā arī orķestra mājvietā Berlīnē. Šajās programmās pie pults bijuši izcilākie maestro – tādi kā Bernards Haitinks un Zubins Meta, Mariss Jansons un Pjērs Bulēzs, Rikardo Muti un Gustavo Dudamels, Pāvo Jervi un Daniels Hārdings.

Šajā koncertprogrammā vadības grožus tur Kirils Petrenko - šī kolektīva galvenais diriģents kopš 2019. gada. Tā tas būs arī šogad, kad Berlīnes filharmoniķu "Eiropas koncerts" 1. maijā noritēs Barselonā, programmā solot V. A. Mocarta mūziku. Par pagājušā gada koncerta norises vietu tika sākotnēji izvēlēta Odesa (tieši Ukraina ir arī Kirila Petrenko tēva dzimtene), taču šos plānus, kā zināms, izjauca Krievijas uzsāktā karadarbība, līdz ar to Eiropas koncerts aizskanēja pasaulē no Baltijas jūras piekrastes, no Liepājas.

Citējot vēsturiskā koncerta programmā rakstīto: "Liepājas koncertam izvēlēto skaņdarbu autori ieausti vienā kosmiskā gobelēnā. Pēteris Vasks un Valentīns Silvestrovs muzikālās valodas ziņā ir tuvi radinieki. Žans Sibēliuss ir viens no Pētera Vaska tuvākajiem komponistiem. Leošs Janāčeks un Sibēliuss kā daždien laikabiedri ir nozīmīgi katrs savas zemes mūzikas apvāršņa uzplaukšanā. Lučāno Berio bija viens no citzemju autoriem, kas atstāja iespaidu uz komponistu grupu „Kijevas avangards”, pie kuras piederēja Valentīns Silvestrovs."

Programmā:

Pēteris Vasks (1946) – Musica Dolorosa (1983)

Valentīns Silvestrovs (1937) – "Elēģija" stīgu orķestrim

Lučāno Berio (1925-2003) – "Tautasdziesmas" (Folksongs, 1964)

Leošs Janāčeks (1854-1928) – rapsodija "Tarass Buļba" (1915-1918)

Žans Sibēliuss (1899-1901) – "Somija" (1899-1901)