Ukrainas Radio savu simtgadi jau nosvinējis pagājušā gada 16. novembrī, tātad ir nepilnu gadu vecāks par Latvijas Radio, kura simtgade apritēs šī gada 1. novembrī.
Pirmie radio signāli Ukrainas ļaudis sasnieguši 1924. gada 16.novembrī Harkivā, kas tolaik bija Padomju Ukrainas galvaspilsēta. No pilsētas skaļruņiem atskanējuši vārdi: „Hallo, hallo, hallo! Runā Harkiva, runā Harkiva, runā Harkiva!”
Uz Kijivu Ukrainas Radio pārcēlās 10 gadus vēlāk, kad Kijiva kļuva par Ukrainas galvaspilsētu, bet 1994. gadā, kad Ukrainas Radio svinēja jau savu 70. gadadienu, 16. novembris tika pasludināts par Radio, televīzijas un sakaru darbinieku dienu.
Šodien Ukrainas radio raida četrās programmās. Pirmā, līdzīgi Latvijas Radio 1, ir ziņu un aktualitāšu kanāls, kurā tiek raidīti arī literāri un muzikāli raidījumi, bērniem un jauniešiem domāts saturs un notiek arī Ukrainas Augstākās Radas sesiju tiešraides.
Ukrainas Radio 2 šķiet radniecīgāks Latvijas Radio 5, jo ir Mūzikas un sarunu radiostacija, kas risina Ukrainas jauniešu aktuālākās problēmas, īpaši palīdz orientēties sava amata izvēlē, informē par svarīgākajiem notikumiem jaunās paaudzes dzīvē un liek akcentu uz jauniešu auditorijai aktuālu ukraiņu mūziku un savu darbību sācis kopš 1965. gada.
Ukrainas sabiedriskā Radio 3. kanāls ir Kultūras kanāls, kas raida kopš 2003. Gada. Te nu mēs ukraiņiem par dažiem gadiem esam priekšā, jo 2026. gada 1. janvārī "Klasikai" būs 30! Ukraiņi savu radiostaciju "Kultūra" dēvē arī par garīgās atdzimšanas kanālu, kura mērķis ir radīt pašmāju radio telpā īpašu augstas garīgās kultūras vidi, iesaistot tajā plašu klausītāju loku.
Savukārt, Ukrainas Radio 4 jeb Radio Ukraine International raida starptautiskai auditorijai baltkrievu, bulgāru, angļu, vācu, ungāru, poļu, rumāņu, krievu, slovāku un ukraiņu valodā, tostarp šajā programmā izskan arī Ukrainas Radio svarīgāko notikumu apkopojums par Krievijas – Ukrainas karu.
Ukrainas Radio joprojām ir arī mājas pieciem tā mākslinieciskajiem kolektīviem: Ukrainas Radio simfoniskajam orķestrim, Ukrainas Radio kora kapelai, Tautas un populārās mūzikas orķestrim, Ukrainas Radio lielajam bērnu korim un Ukrainas Radio bandūristu trio.
No Ukrainas Radio gadsimta ieskaņojumu klāsta mūsu kolēģi savā simtgadē vēlējušies dalīties ar to, ko dzirdēsit "Klasikā"! Un vispirms – Ukrainas Radio Simfoniskā orķestra spēlēto Jozefa Haidna 63. simfoniju Domažorā ar apakšvirsrakstu La Roxelane. Šis opuss, ko Haidns sacerēja 1777. gadā, ir viena no pirmajām muzikālajām atsaucēm uz slavenu vēsturisku figūru – ukraiņu sievieti Roksolanu. Viņai bija lemts kļūt par Osmaņu sultāna Suleimana Lieliskā sievu un sieviešu sultunāta laikmeta dibinātāju, kas nozīmē Osmaņu impērijas vēsturē nozīmīgu laika posmu ar neparasti lielu sieviešu ietekmi uz valsts lietām. Ukrainas Radio simfonisko orķestri šajā ieskaņojumā, kura ieraksta gads gan nav norādīts, diriģē orķestra galvenais diriģents kopš 2005. gada – Vladimirs Šeiko.
No Ukrainas Radio mūzikas arhīva dārgumu lādes ārā celts vēl viens ieraksts. 20. gs. 2. puses ukraiņu komponista Oleha Kivas Kamersimfonija balsij un orķestrim ar Ukrainas nacionālā varoņa un simbola – Tarasa Ševčenko dzeju. Šis dzejnieks, prozaiķis, domātājs, gleznotājs, gravieris, etnogrāfs un sabiedriskais darbinieks vienā personā tiek uzskatīts par Ukrainas kultūras atdzimšanas centrālo figūru 19. gadsimtā. Ar Ševčenko dzeju komponēts simtiem ukraiņu skaņu mākslas klasikas šedevru: viņa dzejoļi iedvesmojuši vairāk nekā 250 komponistu jaunradi. Un viens no viņiem ir arī Olehs Kiva, kurš par pamatu savai Kamersimfonijai ņēmis Ševčenko liriskākos dzejoļus. Kamersimfonijai ir trīs daļas: "Mana vakara zvaigzne", "Un sirds varēs atpūsties" un "Ir rītausma… debessmala deg". Kamersimfonijas atskaņojumā piedalās dziedātāja Ņina Matvijenko un orķestris Kiyiv Cameratta Volodimira Sirenko vadībā.
Un nu kaut kas ļoti atšķirīgs no iepriekšējā! Oleha Kivas gandrīz vai laikabiedra – Volodimira Ptuškina Svīta klavierēm un pūšamajiem četrās daļās. Bet pirms tās atskaņojuma – neliels komentārs no Ukrainas Radio. Un komentārs par Harkivu, kas, kā jau minēts, bija Ukrainas pirmā galvaspilsēta un 20. gs. 20. gados – nacionālās atdzimšanas šūpulis ar pirmo Ukraiņas universitāti, Eiropas lielāko Brīvības laukumu, desmitiem unikālu konstruktīvisma stilā būvētu ēku, desmitiem teātru, muzeju, galeriju un vecāko Ziemas dārzu, kas, cerams, par spīti karam, joprojām turpina darboties.
Bet Harkiva ir slavena arī ar savu spēcīgo komponistu skolu, un viens no tās pārstāvjiem ir arī komponists un pianists Volodimirs Ptuškins, ar savu mūziku ļoti iemīļots arī bērnu auditorijā. Viņa Svītai, ko klausāmies, ir 4 daļas: "Maskas", "Divertisments", "Valsis" un "Galops". Klavierpartiju ieskaņojis pats autors, Ukrainas Radio tautas un populārās mūzikas orķestri, kurā ļoti labi būs saklausāmas arī stīgas un ritma perkusijas, diriģē Rostislavs Babičs.
Un vēl viens Volodimira Ptuškina opuss – Impromts simfoniskajam orķestrim "Atceroties dižo Vivaldi", kas ieskaņots 2016. gadā. Pie Ukrainas Radio simfoniskā orķestra diriģentu pults – Volodimirs Šeiko.
Pārraides noslēgumā – ukraiņu komponista, daudzu spēlfilmu mūzikas autora, multiinstrumentālista un multitalanta Serhija Krucenko Variācijas par ukraiņu tautas dziesmu "Zirņi zied". Ukrainas Nacionālo simfonisko orķestri diriģē Volodimirs Sirenko.
Slava Ukrainai un tās varoņiem! Esam kopā – domās un darbos.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X