Šodien, 23. janvārī, 40. dzimšanas dienā sirsnīgi sveicam komponistu un "Klasikas" kolēģi Andri Dzenīti - šoreiz bez oficiālām biogrāfijām un daiļrades uzskaitījuma, jo labi zināms, ka pašam jubilāram tas neietu pie sirds.

Tāpēc lai vienkārši skan Andra Dzenīša mūzika - gan radiofonā bieži spēlēta, gan neatskaņota, un līdztekus tai - kā domu impulsi - īsi citāti par Andri Dzenīti vai Andra Dzenīša teiktais par savu mūziku.

* Dzimšanas dienas sveicienu Andrim Dzenītim sākam ar vienu no skaistākajiem dziesmu cikliem latviešu kormūzikā - tie ir "4 Edvarda Estlina Kamingsa Madrigāli". Dzied Latvijas Radio koris, diriģē Kaspars Putniņš.

Par tiem Andris Dzenītis teicis: "Mans svarīgākais uzdevums bija iedzīvināt savu muzikālo domu ļoti nelielās, koncentrētās formās, kas manai mūzikai, varbūt, ir mazāk tipiski. Amerikāņu dzejnieka Kamingsa dzeja mani uzreiz piesaista ar savu ideāli definēto muzikalitāti un formas proporcijām."

* 1995. gada 20. janvārī Tālivaldis Ķeniņš vēstulē Pēterim Plakidim raksta: "(..) Dace Aperāne atsūtīja kaseti ar jaunā "ģēnija" Dzenīša darbiem. Pagaidām vēl vārtās mūzikā, kas saklausīta pa labi un pa kreisi, tak Vaska labi apmācīts. "Daudzsološs", man lietots apzīmējums kad biju pat 50. g. vecs (!), šoreiz ir vietā."

Tikām Andris Dzenītis šajā pašā 1995. gadā sarakstīja kompozīciju akordeonam "Blakus" kā veltījumu komponistam, akordeonistam un savam draugam Mārtiņam Viļumam, kurš to ierakstījis koncertā 1997. gadā Vāgnerzālē. Skaņdarbam divas kontrastējošas daļas - "Izkliegt cauri naktij", kas veltīta Dienvidslāvijas un Čečenijas karos nogalinātajiem bērniem, un tai kontrastējošā otrā daļa "Nevienam nepiederošs". Augstās debesis, lauks un nesasniedzami tāla dzīvība.

* Dažas no "Vīriešu dziesmu" 1. un 2. burtnīcas: "Biezpienmeitenīt" ar Krišjāņa Zeļģa dzeju, "Rainis" ar Kārļa Vērdiņa dzeju, "Aizliet" ar Žebera dzeju, "Divi pret vienu" ar Eduarda Aivara dzeju. Koncertierakstā atskaņo baritons Armands Siliņš un pianists Aldis Liepiņš.

* Nesen pirmatskaņotā miniatūra Euphoria. Tā rakstīta kamerorķestrim Sinfonietta Rīga un diriģentam Normundam Šnē.

* Simfoniskā partitūra Langsam diriģenta Karela Marka Šišona un Zārbrikenes-Kaizerslauternes Vācu Radio simfoniskā orķestra ieskaņojumā.

Daudz laimes, Andri, dzimšanas dienā!