Šodien, 18. septembrī, Kanādas latviešu komponists Imants Ramiņš svin astoņdesmit. "Klasikā" meistaru sumināsim ne tikai ar moža gara, radošu ideju un labas veselības vēlējumiem, bet arī ar viņa mūzikas ieskaņojumiem: skanēs "Zemes dziedājumi" vijolnieces Rasmas Lielmanes, čellista Reiņa Birznieka un pianista Venta Zilberta atskaņojumā, kā arī opera "Lakstīgala", kurā piedalās Jānis Kurševs, Katrīna Paula-Felsberga, Ance Purmale, Rūdolfs Bērtiņš, Rīgas Doma kora skolas meiteņu koris "Tiara", kamerorķestris Agneses Kanniņas vadībā un diriģente Aira Birziņa.

Imants Ramiņš dzimis 1943. gada 18. septembrī, bet 1948. gadā ar ģimeni caur Vācijas Mērbekas bēgļu nometni devies trimdas gaitās uz Kanādu, Ontario pilsētiņu Kokreni.

Atgādināsim, ka šī opera pirmuzvedumu Latvijā piedzīvoja 2018. gada 9. decembrī, Māras Ķimeles režijā iedzīvinot pasaulslavenā dāņu rakstnieka Hansa Kristiana Andersena tāda paša nosaukuma pasaku.

Ugālē dzimušais un Kanādā dzīvojošais latviešu skaņradis Rīgā toreiz viesojās jau sesto reizi un intervijā "Klasikai" neslēpa, ka pirmā ierašanās Latvijā 2004. gadā viņam bijusi kā emocionāla zemestrīce...

Atceroties pirmās viesošanās reizes, izjūtas un latviešu tautasdziesmu apdares "Pūt, vējiņi" neparasto piedzimšanu, Imants  Ramiņš sarunas gaitā atklāja, kā ģimene Vācijas bēgļu nometnē tikusi pie liktenīgās vijoles, kuru komponists vēlāk ilgus gadus spēlējis, bez Amerikas augstskolām studējot arī Zalcburgas Mozarteum. Runājām arī par komponēšanu un iemīļotākajiem skaņražiem, kā arī par valodām, kas, līdzās mūzikai un dabai, ir viena no Imanta Ramiņa sirdslietām...

Šo 2018. gada 9. decembra interviju aicinām klausīties šeit!

 

Operu "Lakstīgala" Imants Ramiņš sacerējis 2003. gadā pēc triju amerikāņu koru pasūtījuma, un tās pirmizrādes 2005. gadā guvušas plašu atzinību ASV.

Recenzijās komponista veikums salīdzināts ar ievērojamā 20. gadsimta britu komponista Bendžamina Britena darbību, kurš tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem bērnu operu autoriem.

Pateicoties literātei Astrīdai Stahnkei, tapis operas libreta atdzejojums latviešu valodā, kas 2018. gadā ļāva īstenot komponista ieceri par uzvedumu Latvijā. Operas unikalitāte un īpašā vērtība ir galvenās lomas (Lakstīgalas) izpildītāji: četrbalsīgs bērnu koris un divas balerīnas.

Galveno lomu – Lakstīgalu – Rīgas iestudējumā atveidos Rīgas Doma meiteņu koris "Tiara" un divas balerīnas, bet pie diriģenta pults būs Aira Birziņa.