Rīgas sv. Erceņģeļa Mihaila baznīcas koris diriģenta Max Roomsky vadībā ir ierakstījis un pirmatskaņojis Krievijas komponista un baznīcas kora reģenta Semjona Segaļa (Семён Сегаль) Sv. Jāņa Zeltamutes Liturģiju jauktajam korim.

Opuss pabeigts 2003. gadā, 18 gadus "nogulējis plauktā" un pie kora nonācis 2019. gada rediģētajā versijā. Šī gada 12. jūlijā Rīgas pareizticīgo sv. Erceņģeļa Mihaila baznīcā notika Liturģijas pirmatskaņojums - vēl ne koncerta veidā, bet īstajā secībā dievkalpojumā, ar mācītāja replikām un kora atbildēm.

Vienīgā daļa, kura līdz šim skanējusi koncertā, ir Херувимская песнь ("Ķerubu dziesma"), kuru komponists uzrakstīja kā pirmo 2000. gadā savam beigšanas eksāmenam Maskavas konservatorijā. Toreiz to Jevgeņija Tugarinova vadībā atskaņoja Maskavas Pareizticīgo Sv. Tihona Humanitārās universitātes koris. Pēc veiksmīgā eksāmena diriģents mudinājis no Alma-Atas (Kazahstānas) nākušo komponistu komponēt veselu liturģiju, un 2003. gadā tā bija pabeigta, taču Tugarinovs bija saņēmis uzaicinājumu vadīt kori Londonā un devās uz turieni. Līdz ar to, komponistam vairs nebija domubiedra, kurš ar entuziasmu atskaņotu viņa kora mūziku. Semjons nokopēja toreiz ar roku rakstīto partitūru desmit eksemplāros un iedeva dažādiem diriģentiem un koru vadītājiem Maskavā. Kā viņš izteicās, "visi smaidīja, pateicās un notis paņēma, taču nu jau gandrīz 20 gadu laikā pie darīšanas nav ticis neviens no viņiem".

Kopš 1991. gada Semjons Segaļs vada kori nelielā baznīcā Maskavā, taču tur tiek piekopta tradīcija dziedāt pavisam vienkārši, koris netiek algots. Šie apstākļi un producenta neesamība neļāva komponistam pašam sekmēt Liturģijas atpazīstamību un atskaņošanu.


Liturģijas ierakstos piedalījušies 14 dziedātāji: soprāni Larisa Ļutjko, Angelina Amoliņa, Elizabete Kuratņika, Anna Gendelmane, Eleonora Orlova; mecosoprāni Sniedze Kaņepe, Jeļena Garkavčenko; tenori Jānis Rožkalns, Jānis Kurševs, Max Roomsky; baritoni Krišs Pozemkovskis, Ārijs Šķepasts; basi Andris Gailis un Kārlis Bimbers.

Ieraksta video atrodams šeit.

Informāciju sagatavojis Max Roomsky.