Visa gada garumā "Klasika" piedāvās interesantākos skaņdarbus, kas tika prezentēti šī gada starptautiskajā kompozīciju konkursā Rostrum, un sākam ar Argentīnu, kura šogad Rostrum uzņēma savās mājās, ļoti rūpējās par radio delegātiem un paralēli konkursam piedāvāja arī īpašu mūzikas festivālu – pirmo starptautisko Bariločes mūzikas festivālu.

Rostrum žūrijas balsojumā desmitniekā iekļuva argentīniešu komponistes Melisas Fosas Haijatas (Melissa Foss Hyatt, 1983) skaņdarbs Hanblecheyapi (Hanblecejapi).

Melisa Fosa Haijata dzimusi Amerikas Savienotajās Valstīs, bakalaura grādu ieguvusi mākslas vēsturē Džeimsa Medisona universitātē. Argentīnā Melisa ir kopš 2009. gada, kur kompozīciju studējusi pie Alehandro Iglesiasa Rossi.

Melisa šobrīd ir viena no māksliniecēm arī Argentīnas Autentisko instrumentu un jauno tehnoloģiju orķestrī, kā arī pētniece Argentīnas Nacionālajā universitātē. Viņa nodibinājusi organizāciju Graffitimundo, kas dažādos veidos atbalsta, novērtē un pēta ielu mākslu, kas Argentīnas galvaspilsētā Buenosairesā ir īpaši populāra.

Melisas skaņdarbs Hanblecjejapi ieguvis arī galveno balvu laikmetīgās mūzikas kategorijā Argentīnas Nacionālās mūzikas padomes organizētā konkursā.

Hanblecjejapi ir Siuks-Lakotas (Amerikas pirmiedzīvotāju) Iztēles meklējumu rituāls, kurā iniciators sauc pēc Vakan Tanka jeb Lielā gara (Lielās Mistērijas), lai saņemtu pareģojumu par visu radību pamatu. Kompozīcijas pamatā ir rituāla ideja un komponiste šo sprituālo esenci ir veidojusi elektroakustiskā kompozīcijā apvienojot mūsdienu tehnoloģijas, balsi un autentiskos Latīņamerikas instrumentus, kurus pati komponiste arī darinājusi un kompozīcijā iespēlējusi.

Klausāmies arī Aleksa Nantes (Alex Nante, 1992) opusu Musica Nocturna, kas tika piedāvāts konkursam.

Alekss Nante dzimis 1992. gadā Buenosairesā un studējis Argentīnas Nacionālajā Universitātē, bet šobrīd noslēdz maģistra studijas Parīzes Konservatorijā. Viņš ir Petera Etvoša atblasta programmas dalībnieks. Nantes darbus jau atskaņojuši ievērojami interpeti, tai skaitā Buenosairesas Filharmoniķi, Ensemble Intercontemporain un citi. Jau drīz Nantes skaņdarbu diriģēs Peters Etvēšs un tiks piedzīvota arī baleta pirmizrāde ar Parīzes operas baletdejotājiem.

Musica Nocturna ir daļa no no astoņdaļīgā cikla arfai un ansamblim "Nakts cikls". Salīdzinājumā ar pārējiem cikla skaņdarbiem, šis fragments piedāvā vairāk vērot formas vienkāršību un taupību, nevis tik ļoti koncentrēties un nakti kā simbolu. Skaņdarbs Musica Nocturna 2016. gadā pasūtīts Senmartēnas teātra un mūsdienu mūzikas koncertu sērijai, un to pirmatskaņojis diriģents Santjago Santero un arfiste Alīna Traine.