Pieminot dzimšanas dienā režisori Zani Kreicbergu (1971–2024), klausāmies "Pasaku par Kurbadu", kas divas vasaras pēc kārtas tika izrādīta Cīrulīšu dabas takās pie Cēsīm un jau pēc pirmās izrādīšanas reizes tika pie Lielās mūzikas balvas 2010 kategorijā "Gada uzvedums".

Iestudējuma muzikālais vadītājs Kaspars Putniņš saka: "Kāpēc Kurbads?! Tāpēc, ka viņš dara to, kas jādara, un to mums no viņa būs mācīties. Gribējās ar viņu drusku aprunāties. Viņš taču ir viens no mums, tiesa, pēdējā laikā šķiet retāk redzēts."

Kurbads ir nepamatoti maz ievērots latvju tautas pārstāvis. Tik vien ir, kā dažādās versijās pierakstītas pasakas, viņa vārdā nosaukta neliela Rīgas iela (blakus tai dižojas garumgarā Lāčplēša iela), 1987. gadā izdots mākslinieka Viļņa Heinrihsona uzzīmētais komikss un, amerikāņu armijā dienot, uzrakstīts Valda Zepa alias Jāņa Turbada ironisks romāns "Ķēves dēls Kurbads", ko 2007. gadā izdeva no jauna.

"Kurbads ir viens no latviešu tautas pasakās sastopamajiem varoņiem, kuram nepaveicās (vai varbūt tieši – paveicās?) ar to, ka Andrejs Pumpurs viņu neizvēlējās par latvju tautas eposa cienīgu varoni. Toties uz viņu "kritušas" citu autoru acis, un mēs ceram, ka ķēves dēla Kurbada piedzīvojumiem Cēsu apkārtnē būs daudz aculiecinieku," saka Zane Kreicberga.

Šis ir elektroakustisks noskaņu pārgājiens mežā. Stāsts par Ķēves dēla Kurbada dzimšanu, varoņgaitām un to, kāpēc viņš beigās visam atmeta ar roku. Latvijas Radio kora grupas mākslinieciskais vadītājs Kaspars Putniņš pirms vairākiem gadiem izdomāja, ka gribas varoņstāsta. Sanāca kopā režisore Zane Kreicberga un divi komponisti — Līga Celma-Kursiete un Kristaps Pētersons. Lasīja pasakas par Kurbadu, Kurpatu, Kormatu un Ķēves dēlu.

"Literatūrzinātnieku aprindās tiek apšaubīta populārākās — Lerha-Puškaiša pierakstītās versijas atbilstība klasiskajiem pasaku motīviem (teicējs bijis pārlieku radošs)," saka Zane.

Lasīja Visvaldi Lāmu un Valdi Zepu.

"Šiem romāniem raksturīga humoristiska un pat ironiska nots,” turpina Zane, “un tieši šādu nošu ir papilnam arī Līgas un Kristapa veidotajā pasakas skaniskajā interpretācijā, kur visas lomas, ieskaitot suņus, kas kvelkdami nāk pa laukiem, un vanagus, kas svelpdami — pa gaisu, spēlē Latvijas Radio kora grupas nepārspējamie dziedātāji."

Tā nu no visiem iespējamiem kurbadmotīviem tapa elektroakustisks stāsts dziedātājiem, dīdžejam un Mātei Dabai. Pirmoreiz šī elektroakustiskā pastaiga pa Cīrulīšu dabas takām notika 2010. gada 24. jūlijā.

Pastaigas pamatā ir ieskaņojums, ko izveidoja Radio kora grupa kopā ar Latvijas Radio pieredzējušo un jūtīgo skaņu režisoru Vari Kurmiņu un kura galaversiju ar skaņu efektiem papildināja un noapaļoja DJ Monsta alias Uldis Cīrulis. Viss pārējais — uz vietas.

Viens no pastaigas laikā baudāmajiem apskates objektiem ir noslēpumu apvītās Spoguļklintis — 140 m garš un 10 m augsts smilšakmens veidojums. No klinšu pakājes izvijas vairāki avoti, apakšā skalojas Gaujas vecupe. Devona laikmeta ieži sastopas ar mītoloģisko latvju varoņa mazzināma arhetipa veidolu.

Kas ir Kurbads? Kāpēc viņam kaut kur jāiet? Ar ko rīcība atšķiras no pārdomātas rīcības?

Pārdomu rosināšanai ceļā paredzētas vairākas pieturas.

Pirmā pietura — Kurbada dzimšana, došanās pasaulē, cīņa ar trim velniem, izšķiršanās ar brāļiem, raganu sarunas noklausīšanās un raganas pakaļdzīšanās.

Otrā pietura — zolītes spēle, kūjas kalšana, ceļabiedru pievienošanās, pilsētiņa, vēlme glābt karali un velna atriebība.

Trešā pietura — ķēniņa glābšana, došanās uz virszemi, ķēniņa un ceļabiedru nodevība.

Ceturtā pietura — Kurbads dodas uz divām pusēm.

***

Radošā komanda

Komponisti: Līga Celma-Kursiete un Kristaps Pētersons
Scenārija autore un režisore: Zane Kreicberga
Muzikālais vadītājs: Kaspars Putniņš
Skaņu ieraksta režisori: Varis Kurmiņš, DJ Monsta

Balsis: Ilze Bērziņa, Gundars Dziļums, Ieva Ezeriete, Normunds Ķirsis, Elīna Libauere, Inga Martinsone, Kaspars Putniņš, Aigars Reinis, Kārlis Rūtentāls, Dace Strautmane, Ārijs Šķepasts, Inga Žilinska (visi — Latvijas Radio kora grupa), kā arī Līga Celma-Kursiete, Zane Kreicberga un Kristaps Pētersons

***

Lūk, arī pēdējā intervija ar Zani Kreicbergu "Klasikā"  — 2024. gada 27. janvārī raidījumā "Atspere",
kad Zani studijā bija aicinājis Orests Silabriedis...