Pieminot komponista Igora Stravinska nāves 50. gadskārtu, šogad Beļģijas franču Radio un Televīzijas (RTBF) Trešais kanāls Musiq Eiroradio dalībvalstīm piedāvā piecdaļīgu radio kompozīciju „Pavasaris Stravinska gaumē”.

Sākot no 3. novembra programmas „Klasika” ēterā radio kompozīcija piecos turpinājumos skanēs trešdienas vakaros plkst. 22.00 un to varēs klausīties arī arhīvā. Igora Stravinska lomā iejutīsies diriģents Andris Gailis, dejas leģendas Vāclava Ņižinska lomā būs baletdejotājs Raimonds Martinovs, savukārt autores iztēlē radītās žurnālistes Elīzas Milleres lomu atveidos dziedātāja Viktorija Pakalniece.

Apjomīgajā radio kompozīcijā Igors Stravinskis mūs ieved baletu „Ugunsputns” un „Svētpavasaris” radošā procesa aizkulisēs un ļauj piedzīvot mūzikas spēka novitāti, kas izraisīja vienu no slavenākajiem skandāliem mūzikas vēsturē.

Kopā ar viņu būsim liecinieki Ballets Russes priekšnesumiem un nostāstos iepazīsim versmaino, ģeniālo Sergeju Djagiļevu, kurš bija apņēmies pārveidot klasiskās dejas pasauli. Radio kompozīcijā sastapsim baletzvaignzi Vāclavu Ņižinski, kura dejošana pārsteidza ikvienu un kura dienasgrāmatas ieraksti bija gan asprātīgi, gan šokējoši. Radio kompozīcijas gaitā uzzināsim arī par Gabrielu Šanelu, sauktu par Koko, kura turpināja vētrainu mīlas dēku ar Igoru Stravinski.

Radio kompozīcija „Pavasaris Stravinska gaumē” kā 20. gadsimta sākuma hronika uzburs Parīzes mākslinieku aprindas, Igora Stravinska radošās dzīves līkločus un dziļākās pārdomas.

Radio kompozīcijas autore ir Musiq’3/RTBF producente Aksela Tirī (Axelle Thiry), skaņu režisors Tjerī Lekē (Thierry Lequeux). Savukārt radio kompozīcijas latvisko adaptāciju veidojuši tulks Oskars Jansons un projekta producente Ieva Zeidmane.