Latvijas Radio koris un diriģents Kaspars Putniņš atrodas viesizrādēs Dānijā, kur 2., 3., 4. un 5. jūnijā Kopenhāgenā - Dānijas Karaliskajā teātrī (The Royal Playhouse) un 8. jūnijā Orhūsas koncertzālē tiks izrādīta dāņu producentu apvienības Hotel pro Forma un Latvijas Radio kopdarbs, gleznopera "Operācija: Orfejs". Šis būs jau trešais operas atjaunojums, par kuru plašāk telefonintervijā no Kopenhāgenas Marutai Rubezei stāsta diriģents Kaspars Putniņš.

"Operācija: Orfejs" ir perfekts iestudējums. 13 dziedātāji un viena dejotāja uz skatuves rada operas svinēšanas svētkus, tieši tādus, kādus mēs gaidām: katra izrādes sastāvdaļa ir bauda acīm un ausīm," - tā par šo iestudējumu savulaik rakstīja Zurichsee-Zeitung.

Dāņu dzejnieks Ibs Mihaels libreta pamatā izmantojis mītu par Orfeja ceļojumu ēnu valstībā, lai atgrieztu dzīvē mīļoto Eiridīki. Klasiskais mīts par Orfeju un Eiridīki izrādes "Operācija: Orfejs" veidotāju versijā izvēršas par aizraujošu magnētisku un hipnotizējošu rituālu, kuram pamatā spilgti kontrasti: gaisma un tumsa, dzīve un nāve, skaņa un klusums. Dāņu komponista un diriģenta Bo Holtena komponētajā operā izmantoti fragmenti arī no Džona Keidža un Kristofa Vilibalda Gluka skaņdarbiem. Mājas Ravnas veidotajā minimālisma scenogrāfijā galvenā loma atvēlēta gaismu un ēnu saspēlei.

"Operācija: Orfejs" savu pirmuzvedumu piedzīvoja 1993. gadā, sadarbojoties Hotel pro Forma, vokālajai apvienībai Ars Nova un komponistam Bo Holtenam. Iestudējums piedzīvoja izrādes vairāk nekā 70 reizes 20 dažādās valstīs.

Pēc dāņu režisores Kirstenas Dēlholmas iniciatīvas, 2007. gadā "Operācija: Orfejs" tika iedzīvināts jaunā versijā uz Latvijas Nacionālās operas skatuves, dziedot Latvijas Radio korim. Tas kļuva par aizsākumu Hotel pro Forma un Latvijas Radio kora sadarbībai, kuras rezultātā tapa visu pasauli apceļojušās kora operas "Kara daba" un Neoarctic.

Ideja atjaunot iestudējumu trešo reizi pieder režisorei Kirstenai Dēlholmai: "Operācija: Orfejs" ir darbs, kuru nevar ilgstoši atstāt bez uzmanības. Tas ir jādzied atkal un atkal. Pat pēc tik daudziem gadiem."