No 14. līdz 18. maijam Argentīnā norisināsies jau 66. starptautiskais komponistu konkurss ''ROSTRUM'', kas šogad pirmo reizi vēsturē notiks ārpus Eiropas.

Latvijas Radio 3 "Klasika" kompozīciju ierakstu skatei piedāvā trīs jauno komponistu mūzikas ierakstus: Lindas Leimanes Dialexica, Annas Ķirses Radices un Jēkaba Jančevska When.

Linda Leimane (1989) - Dialexica (teksts Arturs Punte)
(Linda Leimane (elektronika), Sinfonietta Rīga un diriģents Normunds Šnē)

Anna Ķirse (1988) - Radices astoņām balsīm un elektronikai
(Latvijas Radio koris un diriģents Kaspars Putniņš)

Jēkabs Jančevskis (1992) - When korim un čellam (Viljama Šekspīra dzeja)
Rīgas Doma kora skolas jauktais koris, Kristaps Bergs (čells) un diriģents Jurģis Cābulis

"Eksotika, satraukums un milzu atbildība par savējiem," – tā piedalīšanos prestižajā konkursā formulē Latvijas delegācijas pārstāve Argentīnā, "Klasikas" programmu veidotāja Signe Lagzdiņa.

Piedalīšanās ''ROSTRUM'' nozīmē latviešu mūzikas atpazīstamību un nonākšanu visas pasaules raidstaciju apritē, apliecinot arī Latvijas izcilo atskaņotājmākslinieku un meistarīgo Latvijas Radio skaņu režisoru profesionalitāti. Latvijas Radio 3 "Klasika" klausītājiem regulāri piedāvā ''ROSTRUM'' ietvaros izskanējušos dalībvalstu autoru jaundarbus, klausītājus iepazīstinot ar pašu aktuālāko akadēmisko mūziku.

Starptautiskās Mūzikas padomes (International Music Council) un UNESCO kopīgi rīkotais starptautiskais komponistu konkurss ''ROSTRUM'' notiek kopš 1954. gada. Tā ir pasaules raidstaciju piedāvāto jaundarbu ierakstu skate, kurā piedalās vairāk nekā 30 dalībvalstu.

Latvijas Radio ar labiem un izciliem panākumiem piedalās kopš 1993. gada (uzvaras laurus tajā plūkuši Ēriks Ešenvalds, Santa Ratniece, Kristaps Pētersons, Mārtiņš Viļums, Krists Auznieks), kopš 1997. gada arī deleģējot pārstāvi, kurš darbojas konkursa žūrijā, kas balso par iesūtītajiem darbiem, tādējādi nosakot uzvarētāju.

"Šogad pirmo reizi vēsturē starptautiskais komponistu konkurss ''ROSTRUM'' notiek ārpus Eiropas kontinenta, kas ir kā simbols īpašai ambīcijai – kļūt vēl internacionālākam nekā jebkad iepriekš," skaidro Lagzdiņa. "Vienlaikus 2019. gads iezīmē arī Starptautiskās Mūzikas padomes 70. gadadienu, kas ir īpašs notikums, un tā ir svarīga iespēja arī Latvijai būt kā daļai no šīs vienības. Vairāk nekā sešas desmitgades šī padome bijusi visnozīmīgākā platforma, kurā raidorganizācijas apmainās un iepazīstina starptautisko arēnu ar savu nacionālo laikmetīgo mūziku.

Piemēram, pēc pēdējām divām skatēm dati ir iespaidīgi – prezentēti apmēram simt jaunu opusu ieraksti, un tie raidīti dažādās radio stacijās vairāk nekā 2000 reižu.

Vienlaikus tā ir neaizstājama iespēja radio producentiem un programmu vadītājiem profesionālai pilnveidei un apmaiņai,” atzīmē Signe Lagzdiņa.

Viņa arī uzsver, ka šī gada programma Argentīnas Rio Negro provincē Sankarlosā de Bariločē ir iespaidīga: "Piecu dienu laikā plānots apmeklēt vairāk nekā desmit koncertu, kuros tiks atskaņota gan akadēmiskā, gan Argentīnas tradicionālā mūzika.” Jau 13. maijā delegāti tika aicināti uz starptautiskā Patagonijas Mūzikas festivāla atklāšanas koncertu, kurā uzstājās Rio Negro filharmoniskais orķestris, orķestris "Indigenous Instruments" un "New Technologies".