"Manā mūziķa mūžā bijusi vesela sakritību rinda, kas nesaprotamu iemeslu dēļ veidojusies tā, lai galu galā es kļūtu komponists," - tā pirms pieciem gadiem intervijā "Klasikai" atzinās ROMUALDS KALSONS, kuru 7. septembrī sirsnīgi sveicam 85. dzimšanas dienā. 

Meistara mūzika radiofonā skan jau vismaz kopš 1961. gada, kad Valsts akadēmiskā kora “Latvija” un diriģenta Daumanta Gaiļa vadībā tika ieskaņota tolaik 25 gadus vecā autora kordziesma ar Imanta Ziedoņa vārdiem “Ekskavatora niķi”...

Kopš tā laika pagājuši 60 gadi, un šodien, suminot komponistu, diriģentu, kādreizējo Radio skaņu režisoru, aranžētāju, pianistu un jauno komponistu skolotāju, profesoru Romualdu Kalsonu 85.dzimšanas dienā, ieklausīsimies, kā viņa mūzika skan 21. gadsimtā, kad stafeti no Klarnetes koncerta pirmatskaņotāja Ģirta Pāžes pārņēmuši Ints Dālderis un Egīls Šēfers, kad jaunai dzīvei efektīgo Vijolkoncertu atgriezusi Baiba Skride, kad komponista dzīvesbiedres Irēnas Kalsones dziedātās dziesmas tālāk nes Ievas Paršas balss, bet Normunds Šnē un Andris Vecumnieks neļauj apsūbēt nedz “Gadskārtu ieražu dziesmām”, nedz Kamersimfonijai un citiem orķestra hitiem, nedz arī Meistara filmmūzikai.

Kas ir tas, kas Romualda Kalsona skaņu mākslai neļauj kļūt vecmodīgai, kas saista pie tās aizvien jaunas mūziķu paaudzes, šovakar jautāsim vairākiem tās interpretiem – dziedātājai Ievai Paršai, klarnetistam Egīlam Šēferam, kontrabasistam un Romualda Kalsona kompozīcijas klases kādreizējam studentam – komponistam Kristapam Pētersonam un diriģentam Andrim Vecumniekam.

***

Aicinām noklausīties arī pārraidi, kura tapusi 2016. gadā, sveicot Meistaru 80. gadskārtā...