Izskanējis Jāzepa Vītola 8. Starptautiskā pianistu konkursa dienasgrāmatas pēdējais izlaidums, un nu laiks noklausīties arī šī konkursa triju laureātu priekšnesumus, kas koncertzālē "Lielais dzintars" izskanēja 13. un 14. oktobrī kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā.
Vispirms mūzikā un sarunā tiekamies ar trešās vietas ieguvēju Mikitu Burzanicu no Ukrainas, kurš konkursa finālam bija izvēlējies Sergeja Prokofjeva Trešo klavierkoncertu Domažorā. Mikita (Ņikita) dzimis mūziķu ģimenē Doneckā, Ukrainā. Kopš 2008. gada studē Doneckas Specializētajā mūzikas skolā apdāvinātiem bērniem pie profesores Natālijas Česnokovas (Doņecka,Ukraina). 2015. gadā Mikitam tiek piešķirta pilna stipendija Velsas Katedrāles skolā, kurā viņš studē pie profesora Džona Bairna /John Byrne/ (Somerseta, Lielbritānija). 2017. gadā Mikitam Burzanicam tiek piešķirta pilna stipendija Doneckas Valsts konservatorijā (Donecka, Ukraina), kurā viņš studē pie profesores Natālijas Česnokovas. 2017. gadā viņam tika piešķirta dubultā stipendija gan kā mecenāta Milsteina medaļas ieguvējam (Milstein Medal Award Holder), gan Karaliskās mūzikas koledžas Starptautiskā studentu nama (International Students House at the Royal College of Music) stpendiātam (Londona, Lielbritānija). 2020. gadā Mikita kļūst par Dmitrija Aleksejeva audzēkni Karaliskajā mūzikas koledžā. 2021. gada oktobrī viņš kļūst par mūzikas labdarības fonda Talent Unlimited stipendiātu (Londona, Lielbritānija). 2021. gada novembrī Mikita Burzanica kļūst par biedrības Piano Charitable Trust, kas atbalsta jaunos pianistu visā pasaulē, stipendiātu, (Londona, Lielbritānija). 2021. gada decembrī saņēmis Karalisko mūzikas skolu apvienības padomes (Associated Board of the Royal Schools of Music (ABRSM)) pēcdiploma studiju stipendiju, kas tiek piešķirta ārvalstu studentiem un pilnībā sedz studiju maksu Karaliskajā mūzikas koledžā (Londona, Lielbritānija). 2022. un 2023. gadā viņš kļūst par jauno talantīgo mūziķu atbalsta biedrības Drake Calleja Trust (Londona, Lielbritānija) stipendiātu.
Sarunā pēc uzstāšanās Mikita atklāj, ka nākotnes plānos viņam ietilpst vairāki konkursi Francijā, Lielbritānijā. Mikita gatavs apgūt arī Prokofjeva Pirmo un Otro klavierkoncertu un, jautāts par konkursu nozīmi savā dzīvē, šo sacensības formu uzskata par labu pašattīstībai, un visbeidzot viņam patīk spēlēt klausītājiem, kuri dāvāja viņam ne tikai aplausus, bet "Bravo!" saucienus.
***
Otrās vietas ieguvēja, Malaizijas pārstāvja Džuljena Čana interpretācijā skan Sergeja Rahmaņinova Trešais klavierkoncerts, pēc kura izskaņas – arī saruna ar jauno mūziķi, kurš strauji ieguvis reputāciju kā viens no inovatīvākajiem savas paaudzes pianistiem. Džuljens Čans ir uzstājies vairākās prestižās koncertzālēs Apvienotajā Karalistē, tostarp Vigmora zālē, Sautbenkas Mākslas centrā (Southbank Centre), Svētā Džona baznīcā Smita skvērā (St John’s Smith Square) un Šeldonas teātrī (Sheldonian Theatre). Izpildot daudzveidīga komponistu klāsta mūziku, viņš ir atskaņojis valdzinošus recitālus, izpildot skaņdarbus no Svēlinka līdz Mesiānam, no Alkāna līdz Rževskim, aizraujošā veidā apvienojot šos tik dažādos stilus. Nesen Džuljenam piešķirta Nanjangas Starptautiskā mūzikas konkursa Singapūrā Pirmā Balva un Sonātes Balva (Sonata Prize), kā arī Noras Sandes konkursa (Norah Sande Award) Pirmā Balva un Kulsdonas un Pērlija festivāla (Coulsdon and Purley Festival) Pirmā Balva, sniedzot Rahmaņinova Trešo klavierkoncerta atskaņojumu. Kā aizrautīgs komponists un jauno mūzikas skaņdarbu izpildītājs Džuljens ir sadarbojies ar tādiem izciliem komponistiem kā Hovards Skemptons (Skempton), Anna Torvaldsdotira (Thorvaldsdottir), Hanss Abrahamsens (Abrahamsen), Debora Pričārda (Pritchard), Maikls Bērklijs (Berkeley) un Pīters Sīborns (Seabourne). Džuljens ir saņēmis arī Ronalda un Ritas Makoliju balvu (Ronald and Rita McAulay Award) Karaliskajā mūzikas akadēmijā, kur viņš studē pie Īana Fonteina (Fountain) un Maikla Duseka (Dussek). Nelielajā sarunā pianists atklāj, ka būs arī jauns albums, kurā viņš ieskaņos Leopolda Godovska mūziku, viņa savdabīgo "Javas svītu", ietilpīgu skaņdarbu, kura autors iedvesmojies no Indonēzijas gamelāna. Starp citu, viens no Džuljena Čana hobijiem ir dažādas svešvalodas.
***
Un visbeidzot – konkursa pirmās vietas ieguvējs, mūsu Latvijas pārstāvis Daniils Mickevičs Sergeja Rahmaņinova Trešā klavierkoncerta atskaņojumā, kā arī nelielā sarunā. Daniils sāka apgūt klavierspēli septiņu gadu vecumā P. Jurjāna mūzikas skolā (ped. Ludmilas Kiseļenko). No 2018. līdz 2022. gadam mācījās MIKC NMV Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā (ped. Ilze Treija). Šobrīd ir Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas 2. kursa students klavierspēles specialitātē (prof. Sergejs Osokins). 13 gadu laikā Daniils aktīvi piedalās republikas un starptautiskā mēroga konkursos un festivālos, kā arī aktīvi uzstājas koncertlaukumos Latvijā un ārzemēs, piemēram, Lietuvā, Vācijā, Serbijā, Krievijā un Igaunijā. Daniils ir uzstājies ar vairākiem nozīmīgiem orķestriem Latvijā, kā arī ar Eiropas Jauniešu simfonisko orķestri. Savu klavierspēli Daniils ir pilnveidojis pie vairākiem pasaulē atzītajiem pianistiem un pedagogiem, piemēram, Jefima Bronfmana, Matti Raekallio, Pāvela Nersesjana, Annas Maļikovas, Evas Kupiec, Pētera Jablonska u.c. Paralēli Daniils aktīvi piedalās dažādos koncertos un projektos ar jauniem Latvijas vokālistiem, kā arī kameransambļu sastāvos.
Tūlīt pēc Sergeja Rahmaņinova Otrā klavierkoncerta atskaņojuma "Lielā dzintara" aizskatuvē viņš atzina: "Pats sev, kad uznācu uz skatuves, uzreiz pateicu, ka šodien spēlēšu ar līdz galam atvērtu dvēseli, cik nu plaši to vien varu atvērt. Jo man šis koncerts ir ļoti svaigs: to iemācījos pirms mēneša un ar orķestri spēlēšu to pirmo reizi.
Līdz ar to, neskatoties uz vairākām tehniskām kļūdām, kuras pieļāvu, kāpēc dažviet izšķīrāmies ar orķestri, es vienalga esmu gandarīts par savu izpildījumu. Lai gan jau no paša sākuma ļoti labi sapratu, ka tas nebūs mans ideālais variants, tas tik un tā ir viens solis tālāk manā attīstībā.
Esmu priecīgs, ka šī skaņdarba atskaņojumā izdevās ielikt dvēseli, un tas bija vērtīgākais. Sapratu – ja neielikšu dvēseli, mans sniegums būs tukšs. Jutu, ka man kaut kas jāpasaka."
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X