LR3 "Klasika" mūzikas ierakstu producente Anna Veismane tikko atgriezusies no laikmetīgās mūzikas festivāla Impuls 2022 Vācijā. Tas notiek jau 15 gadus Saksijas-Anhaltes apkaimē - Hallē, Desavā, Magdeburgā un Leipcigā no jūlija no novembrim un ietver koncertus, skaņu instalācijas, mākslas izstādes, kā arī izglītojošus projektus un meistarklases.

Anna Veismane turp devās kopā ar Lietuvas kolēģiem – Lietuvas Komponistu savienības priekšsēdētāju Mikolasu Nataļeviču (Mykolas Natalevičius) un festivāla "Iš arti" māksliniecisko vadītāju Vilti Žakevičuti (Viltė Žakevičiūtė), pārstāvot Baltic Music Network jeb Baltijas mūzikas tīklu, kuru veido trīs Baltijas valstu komponistu savienības. Blakus koncertiem, kas no 19. līdz 21. oktobrim noritēja dažādās vietās Hallē un Desavā, tika organizēta starptautiska sadarbības programma. Impuls festivāls aicināja festivālu direktorus, mākslinieciskos vadītājus, komponistus no Dānijas (Art Music Denmark, Orhūsas festivāls), Nīderlandes (Gaudeamus), Eiropas laikmetīgās mūzikas alianses FACE, Vācijas,  Baltijas un Ukrainas (Kijivas laikmetīgās mūzikas dienas). Baltiju pārstāvēja Tallinas jaunās mūzikas ansamblis ar Justes Janulītes un Santas Bušs mūziku.

Sarunā Anna Veismane tiekas ar  abiem festivāla mākslinieciskajiem vadītājiem Hansu Rotmanu (Hans Rotman) un Julianu Rikenu (Julian Rieken), kā arī Nīderlerlandes festivāla māksliniecisko vadītāju Martēnu Busēru (Martinj Buser). Raidījumā skan fragmenti no festivāla koncertiem.

„Saksija Anhalte ir pazīstama  un saistīta ar G. F. Hendeļa, G. F. Tēlemaņa un K. Veila vārdu, bet tā ir pagātne. Laikmetīgā mūzika patiesībā ir mums vistuvāk un komponisti šobrīd ir brīvāki.

Protams, ja skatāmies, cik daudz naudas tika ieguldīts laikmetīgajā mākslā pirms 70 gadiem, tie bija zelta laiki, tomēr arī mūsu laiks jaunajai mūzikai ir labvēlīgs”, sarunā atklāj Hans Rotmans.

No atskaņotājiem var minēt  ansambļus Tempus Konex no Leipcigas, vokālo grupu Otucha, dziedātājas Loriju Liksenbergu (Loré Ruth Lixenberg) un Johanu Vargasu (Johanna Vargas), skaņu māksliniekus Ragnhildu Maiju (Ragnhild May), Janu Basu Bolenu (Jan-Bas Bollen) un Hainbach.

Anna Veismane: „Impuls festivāla programmas ir konceptuāli vienoti un pārdomāti veidotas, mūzikas estētika ļoti dažāda, ir elektroniskā mūzika, sakņu instalācijas, improvizācijas, interaktīvas performances ar publiku.

Dominē Ukrainas tēma un politiskās aktualitātes, jūtams skaidrs protests pret militārismu, totalitārismu un to izraisītajām bailēm.

Daudzos darbos vīd sajūta, ka esam katastrofas un milzīgu pārmaiņu vidū, tomēr mākslas uzdevums ir reaģēt un arī līdzsvarot.”