Ar Džuzepes Verdi operu "Žanna dArka", "Laupītāji", "Luīze Millere" un "Dons Karloss" fragmentiem noslēdzam raidījumu ciklu "Šillers mūzikā", kurā skan arī latviešu aktieru balsis fragmentos no Frīdriha Šillera lugu ierakstiem Latvijas Radio arhīvā.

"Laupītāji", kas Šilleram bija debijas luga (1782. gadā tā pirmoreiz izrādīta Manheimā) – Džuzepem Verdi jau 11. opera, ar Andrea Maffei libretu komponēta, tā pirmizrādi piedzīvoja Viņa majestātes teātrī Londonā 1847. gadā, pašam komponistam diriģējot. Kā tas bieži notika pēc Verdi operu pirmizrādēm – vieni kritiķi un klausītāji bija sajūsmā, citi teica – nekas sliktāks nav dzirdēts.

Fragmentā no Šillera lugas 1979. gada iestudējuma Latvijas Nacionālajā  teātrī: Kārlis – Ģirts Jakovļevs, grāfs fon Mōrs – Alfrēds Videnieks, Amālija – Maruta Feldmane, un Kārļa brālis Francis – Juris Pļaviņš. Režisors Zigfrīds Betgers, lugu tulkojusi Ērika Lūse, komponists Imants Kalniņš

2021. gada septembrī Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvoja citas Šillera lugas – "Viltus un mīla" - iestudējums. Uzrakstītai trīs gadus pēc "Laupītājiem", režisore Dita Lūriņa tai nosaukumā lika galveno varoņu vārdus "Ferdinands un Luīze", dižciltīgas dzimtas atvases Ferdinanda fon Valtera lomu uzticot Raimondam Celmam un mūziķa meitas Luīzes Milleres lomu – Ievai Aniņai un Diāna Kristai Stafeckai. Par izrādes mūziku ir gādājušas Inga Bērziņa un Zane Dombrovska.

Džuzepe Verdi par šīs lugas "apskaņošanu" tika lēmis 1849. gadā, ar Salvadora Kammarāno libretu to komponējot pirmizrādei Sankarlo teātrī  Neapolē. Un tā ir opera "Luīze Millere", kuras uvertīras taktis pazīsit kā "Sestdienas opervakara" pieteikumu pie mums "Klasikā".

"Dons Karloss" - pēdējā no Dž. Verdi četrām Šillera operām - 1787. gadā  pirmoreiz izrādīta Hamburgā, šī gan laikam ir luga, kuru pasaule pazīst, pateicoties Džuzepem Verdi. Savu pieccēlienu drāmu ar Žozefa Merī un Kamila di Lokla libretu viņš rakstīja Parīzes operai 1867.gadā, un tā ir 24. Verdi opera – (pēc "Dona Karlosa" sekos vēl "Aīda", "Otello" un "Falstafs").

Pamīšus Dž. Verdī mūzikai raidījumā skan fragment no Jāņa Sudrabkalna tulkotās Šillera lugas, kuru 1986. gadā Liepājas teātrī iestudējis Oļgerts Kroders ar Ēriku Vilsonu – Dona Karlosa lomā, Voldemāru Zenbergu– viņa tēva Karaļa Filipa II lomā, un karaļa sieva Elizabete, kura senāk bijusi Karlosa mīļotā un saderētā  – gan iestudējumā, gan šais ierakstos – Anita Kvāla.

Pati pirmā Verdi pievēršanās Šilleram bija saistīta ar Žannas d’Arkas likteni. Verdi operu sarakstā tai septītais kārtas numurs, un operas pamatā -  Šillera luga "Orleānas jaunava". Pirmoreiz uzvestu 1801. gadā Leipcigā, šo traģēdiju mūzikā pirms Verdi ir likuši Nikolā Vakai un Džovanni Pačīni, bet pēc tam Pjotrs Čaikovskis un Gīzelhers Klēbe.

Sadarbībā ar libretistu Temistokli Soleru, kurš pirms tam radījis libretus arī  Verdi operām "Nabuko" un "Lombardiešiem", un uzskatīja savu libretu par oriģinālu, ne Šillera lugas adapciju, komponists uzrakstīja trīscēlienu lirisku drāmu, kas pirmizrādi piedzīvoja Milānas operteātrī La Scala 1845. gadā.