Trīs sēriju cikls veltīts mūzikā liktai Frīdriha Šillera dzejai un lugām. Pirmajā sērijā - "Vilhelms Tells" gan no Latvijas Radioteātra arhīva, gan Džokīno Rosīni operas fragmentos, kā arī Franča Šūberta dziesmas. Jāzepa Osmaņa tulkotus Šillera dzejoļus 1979. gada ierakstos lasa Juris Lejaskalns, bet fragmentos no lugas, kas Raiņa tulkojumā ieskaņoti 1987. gadā, dzirdam Hermani Vazdiku, Ģirtu Jakovļevu, Juri Kaminski, Edgaru Siliņu, Zigurdu Neimani, Juri Strengu, Jāni Paukštello un Imantu Adermani.

Liekot vārdus dzejā un desmit lugās, Šillers uzrunājis ne vien komponistus, kuri tos pārtulkojuši skaņās, bet itin visus, kuriem tuvas vētras un dziņu (Sturm und Drang) laika idejas un noskaņas. Turklāt Šillers bijis arī filosofs un literatūrkritiķis, ārsts un skolotājs un ar visu padarīto ir ietekmējis un aizvien vēl ietekmē ļaužu prātus gan domājot par morāles jautājumiem, gan mākslas nozīmi, gan dzejas tēliem, kuri biezā kultūrslānī ir uz palikšanu .

Kad 1805. gadā Šillera mūžs noslēdzās pārmēru agri 45 gadu vecumā, Francim Šūbertam bija astoņi. Vēlāk jau ticis pie Šillera rakstītā, Francis Šūberts komponējis 44 dziesmas ar Šillera dzeju un šai ziņā pārspēj visus komponistus. Šillers ar savu "Odu priekam" savukārt pārspēj visus citus savus dzejojumus, kas likti mūzikā, par spīti tam, ka pats viņš savu odu, pēc drauga Kristiāna Kernera lūguma rakstītu Drēzdenes brīvmūrnieku ložas svinībām 1785. gadā, uzlūkoja par neveiksmi - atrautu no realitātes un bez kādas nozīmes gan ļaužu, gan dzejas pasaulē.

Mūzikas literatūrā zināmi vairāk nekā desmit nozīmīgu skaņdarbu, kas rakstīti ar šo tekstu, tostarp Maskanji, Čaikovska un igauņa Aleksandra Letes komponēti. Protams, Bēthovens ir visiem pāri - ne vien tādēļ, ka ar to izskan viņa pēdējā simfonija, bet arī tādēļ, ka 1972. gadā Bēthovena oda ar Šillera dzeju kļuva par Eiropas Padomes himnu un 1985. gadā, Herberta fon Karajana instrumentēta, - par oficiālu Eiropas Savienības himnu. Bēthovens to tika uzrakstījis daudz senāk pirms iekļaušanas savā Devītajā simfonijā, laikā, kad viņam bija 22 gadi.