20. aprīlī mūzikas pasaule svin Maestro sera Džona Eliota Gārdinera 80. dzimšanas dienu. "Klasikā" mēs to šovakar darām ar Ludviga van Bēthovena "Missa Solemnis" jeb Svinīgo mesu no pagājušā gada "BBC Promenādes" koncerta, kas Džona Eliota Gārdinera vadībā Karaliskajā Alberta zālē Londonā notika pagājušā gada septembrī.

Tā interpreti ir lielisks solistu ansamblis un Monteverdi koris, ko vairāk nekā pirms pusgadsimta vienam vienīgam Monteverdi Vesperu atskaņojumam izveidoja toreizējais Kembridžas Kapelas Karaļa koledžas students Džons Eliots Gārdiners, un rau, kas par atpazīstamību un aktīvu koncertdarbību šodien!!!

"Missa Solemnis" atskaņojumā piedalās arī Gārdinera 1989. gadā izveidotais Revolucionārais un Romantiskais orķestris, kura patrons ir Viņa Augstība Anglijas karalis Čārlzs III. Pēc Viņa augstības personiska ielūguma, Monteverdi koris un Revolucionārais un Romantiskais orķestris Sera Džona Eliota Gārdinera vadībā šī gada 6. maijā uzstāsies Anglijas karaļa Čārlza III Kronēšanas ceremonijā Vestminsteras abatijā. Un vēl pa šo laiku seram Džonam Eliotam Gārdineram ir ticis piešķirts Franča Lista mūzikas akadēmijas Goda doktora grāds, kas ir ļoti īpašs notikums un izņēmums, jo iepriekšējā tāda reize bija pirms 20 gadiem, kad Goda doktora grāds tika piešķirts vijolniekam un diriģentam Jehudi Menuhinam.

Svinīgās mesas atskaņojumā piedalās Lūsija Krova (Lucy Crowe), Anna Halenberga (Ann Hallenberg), Džovanni Sala (Giovanni Sala), Viljams Tomass (William Thomas), Monteverdi koris un Revolucionārais un Romantiskais orķestris Džona Eliota Gārdinera vadībā. Ieraksts tapis Karaliskajā Alberta zālē Londonā pagājušajā gadā.

"No sirds – lai tā atgriežas tieši uz sirdi." Tie ir Bēthovena vārdi, ko viņš ierakstīja savas Svinīgās mesas partitūrā. Ludvigs van Bēthovens pie Svinīgās mesas strādāja vairākus gadus un tā kļuva par vienu no varenākajām un vērienīgākajām mesām kopš J.S.Baha.

"Missa solemnis" ir augstākais garīgais apliecinājums, ko devis viens no izcilākajiem visu laiku mūzikas radītājiem: tas ir personisks cilvēka dvēseles pašportrets, skaists un gandrīz neizturami aizkustinošs. Šis Mesas atskaņojums ir diriģenta sera Džona Eliota Gārdinera mīlestības darbs. Un koncertā tas skan uz vēsturiskajiem instrumentiem, Bēthovena mūzikā uzmirdzot ar sevišķu siltumu.