26. maijā 50. dzimšanas diena aprit lieliskas mecosoprāna balss īpašniecei, čehu dziedātājai Magdalēnai Koženai, pazīstama arī kā lēdija Retla, kas savu spožo starptautisko karjeru sāka 1995. gadā ar uzvaru Starptautiskajā Mocarta konkursā Zalcburgā. Toreiz žūrija viņas balsi raksturoja visdažādākajiem epitetiem - kā mirgojošu, jutīgu, sudrabainu un arī „muskuļotu!”

Kopš tūkstošgades mijas Magdalēnas Koženas vārds ir bijis nesaraujami saistīts ne vien ar pasaules prestižākajiem operteātriem, bet arī ar skaņu ierakstu firmu Deutsche Grammophon, par kuras ekskluzīvo mākslinieci dziedātāja kļuva 26 gadu vecumā. Un ne tikai par ekskluzīvo vien: - viņa saņēmusi arī Gramophone balvu kā "Gada māksliniece 2004",  godalgota ar Echo Klassik, Tokijas ierakstu akadēmijas balvu un Diapason d’or balvām. Balvu un atzinību birums, protams, liecina par dziedātājas dinamisko skatuves dzīvi.

Magdalēnai Koženai ļoti piestāv baroks un Mocarts, viņa lieliski pratusi atveidot tā sauktās "bikšu" lomas – Kerubīno, Oktaviānu un citas.

Viņa ir apburoša romantisko opervaroņu lomu atveidotāja, izcila kamermūziķe un… viņai piestāv pat džezs! Koncertos ar čehu svinga ansambli The Melody Makers viņa dzirdama Kola Portera un citu 20. gadsimta 30. un 40. gadu komponistu un  bigbendu mūzikas repertuārā.

Šodien dziedātājas feisbukā publicēts koķets ieraksts: „Ups! Šodien ir mana dzimšanas diena, bet man pat nav kūkas, ar ko jūs visus pacienāt! Un ziniet, kāpēc? Tāpēc, ka es to svinēšu 8. jūnijā Prāgas pilī ar Labdarības koncertu nākotnei, atbalstot mākslas pamatskolas Čehijā.” Šajā koncertā piedalīsies arī tenors Rolando Viljasons un citi pazīstami dziedātāji, kā arī orķestris Collegium 1704 Vāclabva Luka vadībā.
"Klasikā" Magdalēnas Koženas balss skan J.S. Baha mūzikā un itāļu baroka ārijās, kā arī Vīnes klasikā un romantisma ēras opermūzikā.

Raidījumā skan:

Džovanni Džirolamo Kapsbergers Ārija „Laimīgas dvēseles” (no albuma „Itāļu baroka mīlas vēstules„)

Klaudio Monteverdi Dziedājums „Salds un mokošs”

Džūlio Kačīni ārija „Klausies, Eiterpe, saldo dziesmu”

Tarkvīnio Merula „Kurš gan tic sev.”

V.A. Mocarts Divas Kerubino ārijas no  operas „Figaro kāzas” un koncertārija Vado, ma dove? Oh Dei!

Stefano ārija no Š. Guno operas „Romeo un Džuljeta”                       

Minjonas ārija no Ambruāza Tomā operas „Minjona”

Dziedājums „Dievs par visu rūpējas” no J.S. Baha kantātes „Visi Tevi gaida”