2021. gada 4. maijā 105. dzimšanas dienā atceramies Latvijas Nacionālā operas solisti, kamerdziedātāju, mecosoprānu Artu Pili, kuras dzidro, silto dziedājumu dzirdēsim mūsu komponistu solo dziesmās.

Dziedātāja šajā saulē nodzīvoja 85 gadus. Viņa piedzima Tallinā, bērnību pavadīja Mārcienas un Cesvaines pusē, bet 30. gadu beigās kopā ar ģimeni pārcēlās uz Zaļeniekiem- viņas vecāki bija paramilitārās brīvprātīgo organizācijas Aizsargi dalībnieki. Pēc ģimnāzijas beigšanas Arta iestājusies Konservatorijā, kur pie Paula Saksa mācījusies dziedāšanu, un Arvīda Dzērvīša mākslas amatniecības skolā, kur apguvusi keramikas mākslu. Otrā pasaules kara sākumā viņa ar vīru, arī keramiķi, evakuējusies uz Ļeņingradu, kur abi atvēruši keramikas darbnīcu, bet pēc vīra iesaukšanas armijā Arta pati vadījusi darbnīcu un veidojusi keramikas traukus.

Taču viņas sirds tomēr palikusi pie mūzikas, un, kad 1942. gadā tiek izveidots Latvijas mākslinieku ansamblis Ivanovā, tajā iesaistās arī Arta Pile. Pēc gada viņu uzņem Maskavas konservatorijā, bet pēc kara dziedātāja atgriežas Latvijā. 50.-60. gados Arta Pile ir mūsu operas soliste. Latvijas Radio arhīvs glabā viņas balsi Alfrēda Kalniņa operas "Baņuta" ierakstā Vaidelotes lomā, Arvīda Žilinska operas "Zelta zirgs" ieskaņojumā Sniega mātes tēlā un Jāzepa Mediņa  operas "Zemdegi" fragmentos.

Šoreiz viņas balsī skanēs mūsu komponistu solo dziesmas - Lūcijas Garūtas, Paula Dambja, Emīla Dārziņa un Jēkaba Graubiņa miniatūras, ieskaņotas kopā ar Vilmu Cīruli un Hermani Braunu.