Droši var apgalvot, ka šā gada 19. septembris Amsterdamas Muziekgebouw vēsturē iegrāmatojams kā latviešu mūzikas kultūras Lielā Diena...

Diriģenta Daniela Reusa (Daniel Reuss) 1990. gadā dibinātais starptautiski atzītais kolektīvs Cappella Amsterdam (Grammy balvas nominācija, 2010; Edison Award, 2017) un latviešu diriģente, 2016. gadā Amsterdamas konservatoriju cum laude absolvējusī Krista Audere aicināja baudīt emocijām bagātu programmu "Mīlas vēstules" (Love Letters – Carte Blannche voor Krista Audere).

Nīderlandes dižgara Tona de Lēva (Ton de Leeuw, 1926-1996) "Lūgšana" (Priere), Arvo Perta (1935) And I heard a voice (2017) un Alfrēda Šnitkes (1934-1998) "Trīs garīgie dziedājumi" aizveda pie kulminācijas - Pētera Vaska (1948) "Zīles ziņas" un "Mīlas dziesmām", un visbeidzot – Krista Auznieka (1992) jaundarba Song of Myself (2019).

Pirmskoncerta sarunās Thea Derks iztaujāja abus klātesošos latviešu komponistus, un priecīgas balsis, arī latviešu valodā, ilgi nenoklusa koncertzāles vestibilā pēc koncerta, kur varēja sastapt gan uz šo koncertu ieradušos, gan šobrīd Amsterdamā mūziku studējušos un arī jau iedzīvojušos mūziķus.

Programmu caurvija dažādu ievērojamu personību mīlas vēstules aktrises Maaike Martens lasījumā, tostarp Napoleona Bonaparta vēstule Žozefīnei, Rebekas Vestas (Rebecca West) rakstītais Herbertam Džordžam Velsam (H.G.Wells), Eloīzes (Heloise) – Abelāram (Peter Abelard), Alberta Einšteina, kā arī vairāku Nīderlandē pazīstamu cilvēku rakstītais.

Jūtamu saviļņošanos izraisīja aktrises vēršanās pie publikas ar jautājumu – kad jūs pēdējoreiz esat sūtījuši vai saņēmuši ar roku rakstītu mīlas vēstuli?

Pateicoties Nīderlandes radio kolēģu atsaucībai, dzirdēt šo diriģentes Kristas Auderes un Cappella Amsterdam koncertprogrammu, kā arī tikties ar klausītājiem – pianisti un kora mākslinieci Līgu Paegli, māksliniekiem Kristu un Reini Dzudzilo, kā arī komponistiem Pēteri Vasku un Kristu Auznieku.