Pagājušā gada nogalē Honkongas pilsētas universitātes Indras un Harija Bangu galerijā Ķīnā tika atklāta vērienīga starptautiska izstāde "Dzintars – Baltijas zelts", kurā ir plaši pārstāvēti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja kolekciju darbi.

Šis neparastais starptautiskais projekts, kurā piedalās muzeji un privātās kolekcijas no Ķīnas, Francijas un Latvijas, tika aizsākts 2019. gada nogalē, pateicoties toreizējā Francijas institūta Latvijā direktora Žila Bonviāla (Gilles Bonnevialle) iniciatīvai un sadarbības pieredzei Honkongā.

2020. gada agrā pavasarī Latvijā ieradās Honkongas pilsētas universitātes Indras un Harija Bangu galerijas izpilddirektore Dr. Izabella Franka (Isabelle Frank), kura ir projekta "Dzintars – Baltijas zelts" ("Amber – Baltic Gold") galvenā kuratore. Viņas vizītes mērķis bija iepazīties ar dzintara artefaktiem Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumos un izvērtēt izstādes organizēšanas iespējas.

Soli pa solim veidojās aizraujošs stāsts par dzintara ceļu no Baltijas jūras līdz Ķīnai, gadsimtu senām tradīcijām, aizmirstām, bet vēsturiski būtiskām kopsakarībām, kas tiek no jauna izgaismotas 21. gadsimtā.

"Pasaulei dzintars ir brīnums, ko Latvijā dažkārt nenovērtējam banālo suvenīru ietekmē. Savukārt Honkongā un arī citur austrumos cilvēki  apbrīno un uzlūko dzintaru tā, kā mēs uzlūkojam un novērtējam dārgakmeņus," atzīst raidījuma viešņa, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska.

Izstāde "Dzintars – Baltijas zelts" Honkongā  bija plānota līdz 11. aprīlim, bet sabiedrības lielās intereses dēļ tā tiks pagarināta.

Līdzās sarunai skan latviešu kormūzikas ieskaņojumi no Valsts akadēmiskā kora "Latvija" un diriģenta Māra Sirmā albuma "Dzintara ceļš".