Šoreiz ciklā „Latvijas koncertzālēs” ceļojam laikā uz 12.,13. gs Ziemeļfranciju, un šajā ceļojumā mūs aizved apvienība "Džezbaroks" (Jānis Strazdiņš (balss), Jānis Rubiks (kontrabass), Lāsma Meldere Šestakova (baroka vijole), Aigars Reinis (pozitīvs) – un Ingus Macats (truvērs, franču filologs)). Koncerts "Kāda truvēru dziesma" klausītājus priecēja Rīgas Doma Kapitula zālē 2024. gada 3. februārī.
Programmā:
- Ādams de la Āls (Adam de la Halle, ap 1235 – ap 1288) Fragmenti no dziesmuspēles "Robēna un Marionas spēle"
- Anonīms "Augļu dārzā pie strūklakas"
- Anrī III, Brabantas hercogs (Henri III, Duc de Brabant, ap 1231–1261) "Mīlestība man sirdī ienākusi"
- Gijoms le Vinjē (Guillaume le Vinier, ap 1190 – 1245) un Tibo de Šampaņs (Thibaut de Champagne, 1201–1253) "Augstība, neslēpiet"
- Anonīms "Aprīlī, Lieldienu laikā"
- Blondels de Nēls (Blondel de Nesle, ap 1150–1265) "Sirds ilgu pilna"
- Žeāns de Lekirels (Jehan de Lescurel, ?–1304) "Desmitkārt vairāk"
- Anonīms "Turdions"
- Anonīms "Cēlais Dievs"
- Rišārs de Furnivāls (Richard de Fournival, 1201–1260) "Nekad es neesmu tā mīlējusi"
- Monio d'Arass (Moniot d'Arras, 1213–1239) "Tas bija maijā"
- Fragmenti no eposa "Dziesma par Rolandu"
Truvēri bija 12.–13. gs. Ziemeļfrancijas galma dziesminieki un dzejdari, no kuriem daļa pārstāvēja pat augstāko sociālo slāni. Viņi radīja iedvesmojošus un aizraujošus stāstus par mīlestības ideāliem un "saldajām ciešanām", t. i., nelaimīgu aizraušanos ar nepieejamu dāmu, vārdus ietērpdami muzikālās līnijās. Papildus mīlas lirikai skanēja arī slavinoši teksti un grandiozi dziedājumi, neiztrūka arī citi aktuāli temati; un to visu truvērs varēja izpildīt pats vai kopā ar algotiem mūziķiem.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X