No 15. līdz 19. maijam Hāgā norisinājās 69. Starptautiskais komponistu konkurss Rostrum un sabiedrisko raidstaciju pārstāvju konference, ko rīko Starptautiskā Mūzikas padome (International Music Council) un UNESCO.

Rostrum konferencē piedalījās radio producenti no Eiropas, Honkongas un Argentīnas, katrs prezentēja 30 minūšu programmu. Darbi tika vērtēti divās kategorijās – galvenajā un jauno komponistu kategorijā - komponisti līdz 30 gadu vecumam.

Latvijas Radio pārstāvēja mūzikas ierakstu producente Anna Veismane: "Ļoti svarīgi atzīmēt, ka šis nav tikai komponistu konkurss, bet arī svarīga pieredzes apmaiņa ar citvalstu radio kolēģiem, šogad pat pavīdēja ideja mainīt Rostrum nosaukumu, kas būtu nevis kā konkurss bet laikmetīgās mūzikas platforma. Tas gan nav tik vienkārši, jo konkurss pastāv teju 70 gadu, un tam ir senas saknes un tradīcijas."

Kādreizējo laureātu sarakstā ir tādi vārdi kā Lučāno Berio, Anrī Ditijē, Hans Verners Hence, Vitolds Ļutoslavskis, Džons Taveners un daudzi citi. Latviešu komponistiem panākumi šajā konkursa ir patiesi ievērojami, uzvarētājs galvenajā kategorijā bijis Mārtiņš Viļums, jauno komponistu kategorijā uzvarētāji bijuši Santa Ratniece, Ēriks Ešenvalds, Kristaps Pētersons, pēdējos gados  Krists Auznieks, Jēkabs Jančevskis. Interesanti, ka pirmais darbs no Latvijas, kas iekļuvis labāko desmitniekā 1999.gadā bija Selgas Mences "Dziesmas".

Augstāko novērtējumu galvenajā kategorijā saņēma zviedru komponiste Līza Straiha (Lisa Streich) par concerto grosso trompetei, perkusijām, arfai, altam un orķestrim Jubelhemd. Tieši tādu pašu punktu skaitu ieguva franču komponists Otmans Louati (Othman Louati) par skaņdarbu Nuits kameransamblim.

Jauno komponistu kategorijā līdz 30 gadu vecumam uzvarēja komponists no Slovēnijas Matičs Romihs (Matic Romih) ar opusu stīgu orķestrim The Card Players.

***

Raidījumā skan Andra Dzenīša Credo korim, solistiem un orķestrim, ko atskaņojis Latvijas Radio koris, solisti vijolniece Marta Spārniņa un sitaminstrumentālists Ivo Krūskops, kā arī Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā, kā arī Alises Rancānes Ars magna balsij un elektronikai – Rūdolfs Bacāns (balss), Alise Rancāne (elektronika) jauno komponistu kategorijā. Klausāmies arī mūziku no Austrijas, Igaunijas un Lietuvas.

Šveices RTS Radio reprezentēja latviešu komponistes Asias Ahmetžanovas kompozīciju Apre le chant.

Atzīmējams ir fakts, ka pirmo reizi Rostrum vēsturē vairākums ir sievietes komponistes, savukārt 2022. gada Rostrum piedāvāties darbi raidīti vairāk nekā 600 reižu, tostarp arī Jāņa Petraškeviča kamersimfonija Echoing Distances un Kristapa Pētersona dziesma "Smilgas".

Jāatzīmē, ka Latvijas komponistiem pēdējo 5 gadu laikā bijuši izcili panākumi – Jēkabs Jančevskis un Krists Auznieks ieguvuši augstāko novērtējumu Jauno komponistu kategorijā un pasūtījumu Zviedrijas jaunās mūzikas ansamblim Norrbotten Neo.