Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska

Vai zini, kas slēpjas aiz nosaukumiem Bottle, Blueberry, Mouse, Cactus, Dragonfly, Kiwi, Snowball? Šie ir nosaukumi mikrofonu modeļiem, kas tapuši leģendārajā ASV dibinātajā kompānijā BLUE Microphones.

Kompānijā BLUE — Baltic Latvian Universal Electronics — mikrofonu modeļu atpazīšanai piešķirti nevis ciparu virknējumi, bet vārdi, kas izvēlēti pēc asociācijām ar mikrofona vizuālo veidolu. Bet galvenais ir tas, ka viens no šīs kompānijas dibinātajiem ir latvietis Mārtiņš Saulespurēns. To droši var dēvēt par Latvijas dizaina veiksmes stāstu.

Mārtiņš Saulespurēns (1943) ir Rīgā dzimis un izglītojies skaņu inženieris (1974. gadā beidzis Rīgas Politehnisko institūtu (Rīgas Tehniskā universitāte). Audzis muzikālā ģimenē un jaunībā arī pats spēlējis vairākās muzikālās apvienībās.

Strādājis Latvijas Mūzikas konservatorijā par audio inženieri. Tanī laikā viņam bija pieejami pasaules mūzikas ieraksti un jaunākā informācija, kas padomju apstākļos bija pilnīgi ekskluzīva situācija.

Sācis ar retro mikrofonu labošanu un restaurēšanu, topošais uzņēmējs iepazinās ar amerikāni Skiperu Vaisu (Skipper Wise) un 1995. gadā jau ASV kopīgi tika dibināta kompānija BLUE Microphones. Abu sākotnējā doma bija izgatavot ar rokām darinātus, kvalitatīvus mikrofonus draugiem mūziķiem, taču

samērā strauji uzņēmums izauga par nopietnu audio kompāniju, kas ražo godalgotus mikrofonus un aksesuāru līniju un var lepoties, ka lietotāju vidū ir tādas popmūzikas zvaigznes kā Madonna, Stings, Nora Džonsa, Pink un citi.

Jau pirmais kompānijas oriģinālais mikrofons “Bottle” izcēlās ar mūsdienām atbilstošu kvalitāti un košu korpusu, kas atšķīrās no tirgū esošajiem standarta pelēkajiem mikrofoniem un pēc savas formas  atgādināja 20. gadsimta 30.– 40. gadu priekštečus. Laika gaitā tiek pieaicināts Latvijā pazīstamais mākslinieks un scenogrāfs Juris Dimiters, kas sāk veidot plakātus uzņēmuma mājaslapai un uzņēmuma reklāmas kampaņām, piešķirot mikrofoniem elegantu sirreālus dzīvu būtņu veidolus. Šī produktīvā sadarbība ilgst līdz pat 2006. gadam.

2012. gadā Mārtiņa Saulespurēna un Skipera Vaisa radītais mikrofona modelis “SPARK Digital” saņēma prestižo TEC (Technical Excellence & Creativity) balvu, tomēr uzņēmuma attīstība bija jau ievirzījies noslēguma fāzē un dibinātāji uzņēmumu pārdeva, bet Mārtiņš Saulespurēns un Skipers Veiss izveidoja jaunu uzņēmumu — “Neat Microphones”.

2008. gadā Mārtiņš Saulespurēns dāvāja LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam  un tagad šie izcilie dizaina paraugi skatāmi atjaunotajā muzeja jaunajā pastāvīgajā ekspozīcijā "Dizaina process".