Stāsta ceļojumu dizaineris un grāmatas Better Travel autors Aldis Kušķis

Atbildīgas ceļošanas augstākā pakāpe, kur, ievērojot visas vides, sociālās un ekomiskās prasības, apzināti un jēgpilni ceļojumi vairo ceļojuma galamērķa vietējo iedzīvotāju labklājību.

1987. gadā tika definēts ilgtspējīgas attīstības koncepts -  attīstība, kas nodrošina šodienas vajadzību apmierināšanu, neradot draudus nākamo paaudžu vajadzību apmierināšanai.

Atbildīga vai birokrātiskajā valodā ilgtspējīgā ceļošana šo pēdējo 30 gadu laikā ir izmainījusi tūrisma industriju, padarot to dabai un cilvēcei daudz draudzīgāku. Tā aptver gan ekonomiskos, gan sociālos, gan apkārtējās vides jautājumus.

Tā iekļauj mūsu cieņpilnu attieksmi pret dabu un dzīvniekiem. Dzīvnieki nav dzimuši lai izklaidētu tūristus – mēs drīkstam tos tikai vērot, ieteicams brīvā dabā. Fotogrāfēšanās ar dzīvnieku mazuļiem ir nožēlojama izprieca. Izjādes ar ziloņiem ir nežēlīga izklaide. Vieniem no pasaules inteliģentākajiem radījumiem – Delfīniem - nav jādzīvo nebrīvē, uzstājoties akavaparku cirkus priekšnesumos.

Tūrisma industrija balstās uz cilvēkiem – sniedzot tiem vienlīdzīgas iespējas, veicinot dažādību un iekļaujošas sabiedrības attīstību. Naktsmītnes pielāgojas jaunajām prasībām lai saņemtu ilgtspējīga tūrisma sertifikātus. Bet tas viss kļūst par Ētisku ceļošanu tikai tad kad mēs apzināti un jēgpilni gatavojam savu ceļojumu programmas.

No mūsu katra 100 euro ceļojuma izmaksām tikai vidēji 5 euro reāli nonāk galamērķa vietējo iedzīvotāju rīcībā. Tā ir traģiska proporcija.

Šo situāciju var uzlabot ar Ētisku ceļošanu - izvēloties naktsmājas, kuras pieder vietējiem pilsoņiem, kuri tās paši arī pārvalda, nodrošinot apkaimes iedzīvotājiem un saviem kaimiņiem darbu un papildus ienākumus par pārtikas piegādi un citu ceļotājiem nepieciešamo pakalpojumu nodrošināšanu. Mums nevajadzētu savu naudu atdot Parīzes Hiltonēm. Marokas berberu stilīgas mazas viesnīciņas, Peru Amazones iezemiešu cilšu džungļu nometnes un Botsvanas bušmeņiem piederošās Safari teltis – tas ir pareizs virziens kur ieguldīt savus līdzekļus ceļojumu piedzīvojumos.