Vai zini, kādi bija trimdas literātu pseidonīmi? Stāsta Rakstniecības un mūzikas muzeja mākslas eksperte Kristiāna Kuzmina.

Pagalmā skan atvadkņada - -
Rads vēl radu skatiem bada.
Vaidelošl laimi zīlē,
Tautu meitas ķer un mīlē.
Virsaitis ar stingru roku
Palīdz savilkt zirga loku.
Tad ar piešu šķindu brašu
Kājām apkampj zirgu pašu.
Tad ar atvadsveikām lēni
Projām auļo brašie zēni.
šķēpu šķindēšana baisā
Drūmi izskan ziemas gaisā.

/ Maigonis Struķēns, balāde “Vaideloša nāve” /

Latviešu trimdas dzejniekam Olafam Stumbram – vieni no visinteresantākajiem pseidonīmiem – Maigonis Struķēns, Vitauts Sprauklis, Pirvis Kalniņš (vecīgs pensionārs) un Milda Kronītis (paresna kundze).

Pats dzejnieks šos pseidonīmus saucis par saviem alter ego jeb apakšīrniekiem, un dažkārt sarīkojumos pat mēdzis pārģērbties, uzstājoties it kā dažādu personu veidolā.

Pauls Kovaļevskis – Pāvils Klāns

Sava pseidonīma rašanos, kā norāda literatūrzinātnieks Ilgonis Bērsons, ir aprakstījis atmiņu grāmatā “Kadet, uguni!” – 1937. gadā viņu iesauca dienestā, sākumā viņš nokļuva Vidzemes artilērijas pulka kazarmās, pēc tam – kara skolā, kur sāka nodarboties ar rakstīšanu. Gribēja izdomāt pseidonīmu.

“Es izsludināju konkursu savā pamatgrupā un kadetu – speciālistu grupā par labāko pseidonīmu, kas ietvertu manus iniciāļus. Prēmija – 10 latu.”

Pseidonīmu varianti, ko Kovaļevskis saņēma – priekšvārdi Pičs, Piermaldis, Potrimps, uzvārdi – Kājmina, Kabūzis, Kaķis, Kaldabruņa, Kazdanga, Kiligunda, Klabata, Knauķis, Knislis u.c. Taču godalgots tika pseidonīms Klāns.

Linards Tauns – ezers Piebalgā un angļu val. “town”

Šo pseidonīmu viņam esot izdomājusi “Elles ķēķa” mūza, viņa laba draudzene Mudīte Austriņa.