Stāsta ērģelnieks Aivars Kalējs
Runa ir (nevis iet, protams, no krievu речь идёт) par vārdu projekts. Ja okupācijas laikā mēs ar to sapratām projektēšanu un darbību arhitektūras birojā, gatavojot mājām plānus, tad tagad, ja ir runa par kādu koncertu vai izrādi, dienu dienā tiek runāts par projektu nevis uzvedumu. Tas, protams, ir arī pateicoties Kultūrkapitāla fondam, taču viņiem tā ir forma un nepieciešamība, lai nebūtu dažādi apzīmējumi. Mūzikā un arī mākslā taču var pateikt iecere vai radoša iecere, radošs nodoms, kompozīcija, skaņdarbs, glezna - ir ļoti daudz iespēju. Bet nē! Visur ir projekts, jo tas skan nozīmīgāk, svarīgāk - ir taču vesels projekts, tur kaut kas būs!
Otrs vārds kolektīvs. Mēs joprojām, it īpaši kultūras cilvēki, neesam beiguši mūsu apziņā 1946. gada novembrī Dobeles kolhozā "Nākotne" uzsākto kolektivizāciju. Kolektivizācija mūsu apziņā turpinās. Man tas griež ausīs kā ar zāģi, bet mēs ātri pie visa kā pierodam. Nu var taču pateikt koris, grupa, ansamblis, vienība. Un ir pat tā: es klausos "Klasiku", mūziķi sākumā ļoti jauki pasaka orķestris, ja runa ir par orķestri, taču nē!- pēc tam jau seko kolektīvs. Un bez šī kolektīva neiztiek, viņš nāk iekšā ar joni… Tas īsti nav arī krievu valodas vārds, lai gan, protams, visur uzsverot kopību un sociālistisko celtniecību, lietoja koļekķiv. Nu padomāsim, vai tas mums ir vajadzīgs!
Tālāk. Valoda ir piebārstīta ar vārdiem godīgi sakot, īstenībā (nu tas vēl varētu būt), patiesībā jeb patiesību sakot. Kā tas jāsaprot? Vai tas pārējais viss nav godīgi? Vai tas pārējais nav patiesībā? Vai tas neatbilst īstenībai? Arī padomāsim, vai tas ir vajadzīgs!
Tālāk. Atvadoties telefonsarunā vai vienkārši uz ielas satiekoties, saka: Nu tad, davai! Par to, starp citu, ļoti pārdzīvo mūsu jaukais tenors Ingus Pētersons, ka inteliģenti vai šķietami inteliģenti cilvēki lieto to savā valodā, kas ir tipiski tieši šķiroties.
Tad vēl ir vārds baudījums - baudīt koncertu, baudīt izrādi… Es domāju - vai mēs tagad esam kļuvuši, tā kā savā laikā romieši, par hedonisku sabiedrību, nepārtrauktu dzīves un mūzikas baudītāju? Mariss Jansons teica pārdzīvot, bet, ja nu mums ne līdz Marisa Jansona līmenim mūziku klausoties, tad teiksim klausīties. Var arī teikt - tas varbūt atkal skan vecmodīgi, veclaicīgi - patikšana. Bet baudīt - tas attiecas uz cilvēka fizioloģiju; baudīt ēdienu, gurmāniem sevišķi tas raksturīgi, gardēžiem. Padomāsim, vai tas mums ir vajadzīgs!
Protams, varētu vēl daudz ko runāt par kā, kad un ka lietošanu un jaukšanu, par to jau ir runājuši valodnieki – tas ir tik dziļi iesēdies, ka, liekas, viņu neizsēdināt laukā.
Un arī par galotnēm. Saka liekās, bet ir taču liekas. Tajā pašā laikā –ināt, -īties ir ar garo izskaņu. Bet cilvēkiem, kad viņiem jākoncentrējas uz saturu, ir grūti reizē domāt par pareizu runu. Bet tomēr piedomāsim vismaz ikdienā pie tā!
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X