Stāsta arhitekte Liesma Markova

1882. gada 14. jūnijā mēģinājuma laikā Rīgas Vācu teātrī izcēlās ugunsgrēks. Vai zināt, kā šis traģiskais gadījums tika aprakstīts tā laika presē? Piemēram, Rigasche Zeitung Nr. 58 numurā tika rakstīts:

"1882.gada 14. jūnijā aptuveni ceturksni pirms 12 dienā pilsētas zvani vēstīja par ugunsgrēku Rīgā. Jau pirms tam no teātra ēkas jumta sākumā vārgi un pēc tam arvien spēcīgāk augšupkāpjošie dūmi piesaistīja garāmgājēju uzmanību: īsā laika sprīdī dūmiem sekoja arī uguns, un ziņa par degošo teātri sapulcināja cilvēku pūli, kas novēroja varenas liesmas, kuras, izlauzušās no ēkas jumta, lodāja šurpu turpu un dažās minūtēs aptvēra visu jumta konstrukciju.

Uguns izplatījās ar tādu ātrumu un spēku, ka ugunsdzēsēju ierašanās brīdī vairs nebija cerību glābt pašu ēku. Vēja dēļ teātra ugunsgrēka versme apdraudēja pilsētas pusē esošās mājas, kurām sprāga stikli, sāka gruzdēt un pat aizdegties logu rāmji…

Teātra personāls ar ugunsdzēsēju un publikas palīdzību spēja iznest  no iznīcinošo liesmu pārņemtās celtnes salīdzinoši daudz teātra inventāra. Proti, bibliotēka, arhīvs, daļa dekorāciju un rekvizītu tika izglābtas."

Pēc ugunsgrēka Vācu teātra atjaunošana sākās 1885. gadā. Arhitekts Ludvigs Bonštets atjaunošanas projektu izstrādāja kopā ar dēlu Alfredu. Tomēr rīdziniekiem tas likās par radikālu un dārgu. Tāpēc darbs tika turpināts  arhitekta Reinholda Šmēlinga vadībā. 1886. gadā pēc viņa projekta kanāla malā sāka celt elektrostaciju, kurai  vajadzēja nodrošināt teātra ēku ar elektrību. Rekonstrukcijas laikā ēkas ārējā arhitektūra tika saglabāta bez izmaiņām. Būtiskāk mainījās iekštelpas –

skatītāju zāle kļuva augstāka un jauno griestu plafonu, sadalītu radiālās sekcijās, aizpildīja ar neorenesanses ornamentiem – kompozīcijām ar maskām un vāzēm, bet visu gleznoto plafona kompozīciju ierāmēja plastiska lauru vītne.

Centrā pakāra liela izmēra daudzžuburu lustru ar elektriskajām spuldzēm. Šodien mēs redzam pēc ugunsgrēka atjaunoto interjeru.

Rīgas pilsētas teātra atklāšanai par godu tika uzrakstīts dzejolis.