Stāsta Latvijas augu ēterisko eļļu un hidrolātu meistare, SIA Cade radītāja Solvita Kūna

Visi Latvijā augošie skuju koki satur antibakteriālas, antiseptiskas un citas elpošanas ceļiem un organismam vērtīgas vielas. Tā pavisam īsi un smaidot semināros cilvēkiem stāstu, ka eglei ir īsākas skujas un tā būs labāks palīgs pie kakla sāpēm un kakla slimībām, savukārt priedei ir garākas skujas un tā var aizsniegties līdz bronhiem un palīdzēs pie dažādām plaušu infekcijām un atkrēpošanas. To kā joku, bet ar daļu patiesības cilvēki parasti vieglāk atceras. Jo patiesi, visi skuju koki  ir labvēlīgi mūsu elpceļiem.

Bet šoreiz runāsim nevis par auga ārstnieciskajām īpašībām, bet par auga psihoemocionālo ietekmi uz cilvēka veselību un stresu.

Stress un tā cēloņi mēdz būt dažādi, un ne vienmēr mēs paši izprotam patiesos stresa iemeslus. Savās nodarbībās par augiem mēdzu pajautāt cilvēkiem: kurš koks jums patīk labāk – egle vai priede? Deviņdesmit procenti apmeklētāju atbild – priede, bet tad, kad auditorijā smaržošanai tiek laistas egles un priedes ēteriskās eļļas bez uzrakstiem, vairums tomēr izvēlas egli. Un tas ir ļoti saprotams, ņemot vērā pēdējo gadu notikumus Latvijā un pasaulē. Jo tieši egle ir tas koks, kurš palīdz tikt galā ar to stresu, kurš kairina mūs no ārpuses vai – precīzāk – viss, kas notiek ārpasaulē un ko mēs nekādi nevaram ietekmēt. Vienīgā iespēja ir mainīt savu attieksmi, un te mums nāk talkā egle. Ja iedomājamies, ka esam kā mazas laivas okeānā un katrs notikums vai cilvēks ir kā vilnis, kurš mūs sašūpo, egles spēks ir stabilitāte un piramidāls pamats. Egle palīdz mums pārtapt par stabiliem kuģiem, kurus apkārtējie viļņi vairs nespēj ietekmēt.

Savukārt priede kā lielisks palīgs būs tajos gadījumos, kad mūsu stress ir saistīts ar mūsu pašu iekšējo pasauli, neapmierinātību ar sevi, ar disharmoniju un visu to, ko spējam paši ietekmēt un mainīt. Priedes spēks ir miers, iekšējs līdzsvars un harmonija.

Ejot uz mežu pastaigās vai sēņojot, var pievērst uzmanību svaigi zāģētiem priedes celmiem: uz tiem nereti sakrājušies pulka sveķu. Ar egļu sveķiem ir vienkāršāk, tos var pamanīt uz stumbriem gan kā šķidru un lipīgu medus krāsas šķidrumu, gan jau vecākas izcelsmes egļu sveķus – tumsnējus izaugumus uz koka, kurus paskrubinot, atklāsies smaržīgi, jau pažuvuši sveķi. Salasot tos maisiņā, atnesiet mājās – jums nevajag tos pat attīrīt no skujiņām un miziņām! Saberiet sveķus 500 ml burciņā, aplejiet ar pārtikas vīnogu kauliņu eļļu, noturiet trīs, četras nedēļas, ik pa laikam viegli sakratot. Pēc mēneša izkāsiet eļļu caur sietiņu, pārlejiet tumšā pudelītē un jums būs lieliska masāžas eļļa – sveķu eļļas izvilkums, kas noderēs pie saaukstēšanās un elpceļu slimībām. Ziemas mēnešos, kad vīrusi būs aktīvāki, krūtis var iemasēt ar šādu eļļas izvilkumu profilaksei un aizsardzībai.