Šonedēļ "Tīrkultūras" galvenais varonis ir fonda "Mākslai vajag telpu" valdes priekšsēdētājs, uzņēmējs un mākslas kolekcionārs Jānis Zuzāns.

Savā 60. jubilejā viņš sev un citiem uzdāvināja īstus mākslas svētkus – vērienīgo izstādi "TОР no top" Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

Jāni Zuzānu izvaicā Rolands Pēterkops un Jānis Šipkēvics, savukārt raidījumu veidojuši un mūziku izvēlējušies Rolands Pēterkops un Reinis Semēvics.

 

Sanēšana

Man patīk lauku pļavas sanēšana saulainā vasarā. Tās ir spāres, bites. Kad esi pļavā, viņas san. Un sienāži sisina. Tā ir skaņa, kas manā skatījumā ir absolūti arhetipiska Latvijas skaņa.

Atceros, kā bērnībā, dzīvojot laukos pie vecātēva un vecāsmammas, iekritu pļavā un skatījos zilajās debesīs... Viss apkārt san, un saproti, cik pasaule ir skaista. Un tu esi tās centrā. Un nekas vairs nav svarīgs!

Tu esi viens ar dabu, ar savu es. Vēlāk mēs sākam sašķērēties gabalos, sākam skriet...

Latvijas māksla = pasaules māksla

Jā, man patīk laikmetīgā māksla - cenšos to saprast, pieņemt. Bet tā īsti man pašam drosmes ziņā vislabāk patīk Rīgas mākslinieku grupas laiks - tie ir pagājušā gadsimta 20. gadi Rīgā. Mani ļoti uzrunā arī mūsu pašu vecmeistari - Vilhelms Purvītis, Janis Rozentāls. Baudu Rozentāla jūgendstila vilni, baudu Purvīša pavasara ainavas. Protams, ne visu - arī viņam ir masu produkcija, bet ir tādi darbi kā Maestoso ("Pavasara ūdeņi"),  piemēram - kaut kas fenomenāls! Ka jūti dabas varenību, tās simfoniju...

Un, ja kāds man saka, ka šāda māksla vairs nav aktuāla - tās ir pēdējās muļķības! Tā ir māksla, kas pārvarēs laiku, un tikai tāpēc, ka esam maza valsts, tā vēl nav novērtēta. Bet tā ir ģeniāla pasaules līmeņa māksla.

Latvietis ir strādīgs, bet pieradis pie vagara

Latvietis savā būtībā ir strādīgs cilvēks. Tikai gadu simteņu gaitā viņš pieradis pie vagara. Viņš labprāt strādā pie kāda laba vadītāja Anglijā, bet baidās uzņemties atbildību pats savā valstī. Tas būtu jālauž. Jāiemācās pašam sevi vadīt - tā mums ļoti pietrūkst!

Man ir arī tāds interesants eksperiments, ko praktizēju jau piecus, sešus gadus. Visiem saviem draugiem un bērnu draugiem, kuri mīt ārzemēs, prasu, ar ko viņiem asociējas Latvija. Citam patīk jūra, citam - priedes, bet, kas pozitīvais - dodoties projām no Latvijas, viņi aizbrauc ar labāku sajūtu, nekā bijušas viņu gaidas, braucot šurp. Sociālantropologiem jāatrod atslēga, kāpēc tā. Kāpēc, braucot šurp, cerības ir zemākas, nekā saņemtās sajūtas, braucot projām? Diference ir pozitīva. Manu paziņu lokā nav neviena cilvēka, kuri pirmoreiz, ierodoties Latvijā, no tās aizbrauktu ar sliktākām sajūtām, nekā atbraukuši.

Bahs - baroka arhitektūra, Vāgners - atmobumba

Cilvēkam kļūstot vecākam, viņam aizvien vairāk iepatīkas klasiskā mūzika. Jaunībā kaut kā ne pārāk aizrāvos, taču tagad abi ar kundzi bieži braucam uz dažādiem operas festivāliem, sekojam līdzi notiekošajam. Tas rada baudu, prieku. Man patīk Vāgners - kaut daudziem nepatīk. Arī manai dzīvesbiedrei viņš sagādā mocības, bet viņa tik un tā klausās. Ļoti patīk "Nībelunga gredzens" - viss cikls, bet īpaši "Valkīra". "Tanheizers". Viņa mūzika ir lieliska, tajā ir kas pārlaicīgs. Un tai pašā laikā man patīk arī brīnišķīgais Mocarts, Bahs, kura mūziku asociēju ar barokālu arhitektūru.

Bet Vāgners ir kauslis! Viņš ir vara, nukleārs spēks, atombumba. Viņš var saārdīt tā, ka ne tukša vieta nepaliek... Varu viņu salīdzināt ar vācu mākslinieku Anselmu Kīferu, kurš, manuprāt, ir vislabākais mākslinieks...
 

Šajā raidījumā skan:

GAS – Narkopop 5 (GAS) 6:47
Chihei Hatakeyama – Anatolia Mirage (Chihei Hatakeyama) 4:42
Kaitlyn Aurelia Smith – To Feel Your Best (Kaitlyn Aurelia Smith) 6:20
Billy Idol – Eyes Without A Face (Edit) (Billy Idol) 6:24
Ariel Pink – Another Weekend (Ariel Pink) 4:14
Mac Demarco – One More Love Song (Mac Demarco) 4:01
Craig Green – Spring Summer 2018 (untitled) 6:58
Mount Kimbie feat. James Blake – How We Got By (Mount Kimbie) 5:06
Julius Eastman – Joy Boy (Julius Eastman) 8:48
Carmen Villain - Borders feat. Jenny Hval (Carmen Villain) 4:05
Charlotte Gainsbourg – Rest (Charlotte Gainsbourg) 3:39
K_A_R_Y_Y_N – ALLEPO (K_A_R_Y_Y_N) 4:07
Mal Devisa – Crowd Pleaser (Mal Devisa) 3:50
G.E.S. – Nanzen-ji (G.E.S.) 3:12