"Tīrkultūra" piedāvā atskatīties uz koncertzāles "Latvija" pagājušo gadu koncertiem: šī epizode ir cieši saistīta ar koncertzāles triju gadu dzimšanas dienas Notikumu!

Proti, 24. jūlijā Ventspilī ar trīsdaļīgu notikumu tiks atzīmēta koncertzāles "Latvija" trīs gadu jubileja. Trīsdaļīgo notikumu, kura izvērstāks nosaukums jeb sauklis ir "Kā stāstīt par trim gadiem neredzamai publikai", iedvesmojis ne tikai vācu mākslinieks Jozefs Boiss (Joseph Beuys) un viņa 1965. gadā Diseldorfā īstenotā ikoniskā izrāde, bet arī aizvadītais un joprojām izdzīvojamais laiks. Laiks, kurā mūsu visu kolektīvās un individuālās ieceres atcēlās, pārcēlās, tika koriģētas. Laiks, kurā mākslu iemācījāmies piedzīvot citādos apstākļos. Laiks, kuram iestājoties 2020. gada agrā pavasarī, vēl bijām cerību pilni atgriezties normalitātē, bet kurš mūsu daudzu cerības pierādīja par vēlmju domāšanu esam. Publika māksliniekiem kļuva neredzama gan objektīvu šķēršļu, gan ieilgušas piespiedu atturēšanās ietekmētas paradumu maiņas dēļ. Nav noslēpums, ka līdzās kūtri koncertzālēs atgriezušamies klausītājiem joprojām no skatuves redzami tukšu sēdvietu puduri.

Jubilejas, kuru kopā ar koncertzāles komandu veido režisore Laura Groza un mākslinieku tandēms MAREUNROL`S, pirmās divas daļas ietvers gan performatīvu komentāru par šī laika novērojumiem, gan atskatu uz aizvadīto, trešo gadu un tā spilgtākajiem notikumiem koncertzālē "Latvija".

Ar koncentrētu skatu, atceroties aizvadītās sezonas sākumu, par "Rudens darbiem" pagājušā gada septembrī atgādinās pianists Reinis Zariņš. Šī gada pavasarī Dmitrija Šostakoviča (Дмитрий Шостакович) Kamersimfonija (op. 110a) koncertzālē izskanēja pat divos atšķirīgos lasījumos. Uz vienu no tiem, turklāt – caur sākumu, caur komponista 8. stīgu kvartetu, no kura izauga Kamersimfonija, atskatīsies "Jubilejas kvartets" jeb Dina Dorofejeva (vijole), Kristīna Zeltkalne (vijole), Helēna Navicka (alts) un Pēteris Ozoliņš (čells).

Aizvadītā gada rudenī arī jauktais koris "Ventspils" kopā ar dirģentu Aigaru Meri koncertprogrammā "Atgriešanās Ventspilī" godināja Astora Pjacollas (Astor Piazzolla) simtgadi, un ar vairāku skaņdarbu izpildījumu to atminēsies arī šajā koncertzāles jubilejas reizē.

Tāpat daudzu pamanīti tika vairāki spilgti, dažādu mākslu saplūsmes projekti, kurus kopā ar domubiedriem mūzikā, vizuālajā mākslā, dejā un literatūrā aizvadītajā gadā īstenoja koncertzāle “Latvija”. Mākslinieku tandēms MAREUNROL`S instalācijas veidā viesiem atgādinās par "Biežņu" un "Nabaga pasakām", par Jaņņa Ksenaka simtgades svinībām, par Krista Auznieka pieckāršā koncerta Four Angles pirmatskaņojumu un citiem zīmīgiem notikumiem.

Jubilejas kulminācijā iecerēta pazīstamā britu ērģelnieka Džeimsa Makvinnija (James McVinnie) atgriešanās Ventspilī un muzicēšana īstai, klātesošai publikai, kopā ar amerikāņu komponistu Tristanu Periču (Tristan Perich) izpildot viņa īpaši Džeimsam radīto skaņdarbu Infinity Gradient jeb "Nebeidzama nogāze" – darbu stabuļu ērģelēm un simts (!) skaļruņiem.

Vairāk par koncertzāles "Latvija" jubileju meklējiet šeit!