Jau piektdien, 1. septembrī, sāksies Starptautiskais Jaunā teātra festivāls Homo Novus, kurā šogad krietna vieta atvēlēta mūzikai.

Visu pagājušo nedēļu "Klasika" iepazīstināja ar četrām no festivāla izrādēm, savukārt sestdienas rītā tikāmies ar festivāla direktori Gundegu Laiviņu. Taču "Tīrkultūra" piedāvā ieklausīties sarunā, kas tapusi 2015. gadā, kad Gundegu izvaicāja Rolands Pēterkops un Jānis Šipkēvics.

Raidījumu veidojis Reinis Semēvics un Rolands Pēterkops, kura pārziņā arī vizuālais noformējums.

Kuras skaņas ir tās, ko Gundega Laiviņa sauc par savām? "Mūzika. Dabas skaņas. Pavasara lietus nekad neskanēs tā, kā vasarā, kad lapas virsma ir tik liela, lai radītu skaistu skaņu. Man ir tā laime dzīvot pie Daugavas, tāpēc arvien grūtāk šķiet cīnīties ar Rīgas industriālajām skaņām, kas pārmāc dabiskās skaņas. Vasarās ceļos ļoti agri - saule iespīd visos logos, un upes virsma to vēl atstaro. Un tad - ap pieciem, sešiem no rīta - ir brīdis, kad pilsētas un dabas skaņas vēl ir līdzsvarā.

Taču tad sākas industriālais troksnis no ostas, mašīnas uz Vanšu tilta, masu izklaides skaņa, kas saplūst vienotā troksnī, ko labi var upei pāri dzirdēt - un man vairs negribas uz centru.

Vēl man ļoti patīk, ja mana kafijas kanna sāk burbuļot. Vai arī veļasmašīnas skaņa - daudziem tā noteikti saistās ar māju un tīrības sajūtu."

Gundega novērojusi, ka ir daudz teātra izrāžu, kur skaņu nav vispār, kur arī klusumam ir ļoti liela nozīme. "Absolūts klusums skan un rada sāpes - tas ir fiziski sāpīgs. Šai sakarībā varam runāt par daudzām kultūrām. Piemēram, mūsdienu rietumu kultūrā troksnis ir neatņenama ikdienas sastāvdaļa, tas ir vienmēr, arī guļot, jo izrādās, ka auss ir vienīgais orgāns, kas paliek nomodā! Un kā ir citās kultūrās?

Piemēram, tuksnešos, kas ir projām no industriālās pasaules, un ir tikai dabas skaņas - kā viņi uztvertu mūsu skaņu vidi? Kas viņos notiktu mentāli un fiziski?

Un kā jūtas cilvēki, kuri nespēj dzirdēt klusumu, jo viņiem nemitīgi apkārt ir skaņas fons? Tā ir slimība, kas raksturīga konkrētu profesiju pārstāvjiem - tiem, kuri ikdienā saistīti ar ļoti skaļu troksni."

---

Laipni aicināti ieklausīties arī Gundegas sacītajā intervijā Edgaram Raginskim!