Tiešraidē no Vīnes Valsts operas - Umberto Džordano meistardarbs "Andrē Šenjē"

Titullomā - itāļu tenors Stefano la Kolla (viņš dzied sasirgušā vācu tenora Jonasa Kaufmaņa vietā), stāstā piedalās arī itāļu soprāns Marija Agresta, kas dzied Šenjē iemīļotās Madlēnas de Kuaņī lomu (viņas dziedājums ietver arī lielisko āriju La mamma morta, ko bija iecienījusi pasaulslavenā operdīva Marija Kallasa), savukārt spāņu baritons Karloss Alvaress atveido Šarlu Žerāru – par revolucionāru kļuvušu kalpu, kurš ir Šenjē sāncensis cīņā par Madlēnas mīlestību.

Iestudējumā piedalās Vīnes Valsts operas koris un orķestris, bet pie diriģenta pults - Frančesko Lanzilota.

"Andrē Šenjē" ir Umberto Džordano (1867-1948) ceturtā opera. Viņš to sacerējis, vēl būdams nepilnus divdesmit septiņus gadus vecs. Tūlīt pēc pirmizrādes, kas notika 1896. gada 28. martā, viņš kļuva slavens un palika slavens līdz pat savai nāvei 1948. gadā, lai gan ar neviens cits viņa darbs, neguva tādus panākumus kā "Andrē Šenjē". Tā bija karjera, kas līdzīga citu veristu karjerām - kā Maskanji un Leonkavallo: katrs no viņiem sacerēja ārkārtīgi populāru operu divdesmit gadu vecumā, taču ne viens, ne otrs savas dzīves laikā nevarēja atkārtot šo panākumu.

"Andrē Šenjē" ideja nepieder Umberto Džordano. Viņa atmiņās lasāms, ka 1893. gadā viņš draudzējies ar jauno komponistu Alberto Frančeti, kurš pēc savu operu veiksmīgajiem iestudējumiem bija kļuvis bagāts un dzīvoja Neapolē: "Reiz mēs sēdējām saulē... vienā no tām burvīgajām tratorijām, no kuras terases paveras skats uz Vezuvu... Frančeti jautāja, kā man klājas, viņu pārņēmusi altruisma lēkme un viņš piedāvāja man atdot libretu, kuru Illika apņēmās uzrakstīt viņam ."

"Andrē Šenjē" joprojām ir viena no populārākajām itāļu operām kopš tās pirmizrādes 1896. gadā Milānas operteātrī La Scala. Tas ir stāsts par reālu, vēsturisku personu – Lielās franču revolūcijas laika dzejnieku un publicistu Andrē Šenjē (1762-1794). Uzmanīgs klausītājs sadzirdēs kopējas iezīmes ar Džakomo Pučīni "Tosku" vai Frančesko Čillea "Adrianu Lekuvrēru". Lieliskākā no Džordāno operām izcili parāda, kādēļ Pučīni no viņa reizumis baidījās, uzskatot viņu par savu sāncensi...

Arī Latvijas Nacionālajā operā savulaik iestudēta Umberto Džordāno opera "Andrē Šenjē". Tā pirmizrādi piedzīvoja 1928. gada janvārī, atjaunota izrāde notika 1937. gada aprīlī. Scenogrāfiju veidoja Eduards Vītols, režiju – Pēteris Meļņikovs, diriģēja Emils Kupers (atjaunojumā Teodors Reiters). Titullomu abos iestudējumos dziedāja Jānis Vītiņš, bet Žerāru – Ādolfs Kaktiņš. Savukārt Madlēnas lomā sākumā bija Milda Brehmane-Štengele, 1937. gadā – Grieta Pērkone. Par šo izrāžu varoni kļuva titullomas atveidotājs – tenors Jānis Vītiņš. Skatītāji jūsmoja par viņa daudzsološo talantu, skaisto balsi un tīkamo ārieni.

Savukārt 2018. gadā opera "Andrē Šenjē" bija Siguldas opersvētku centrālais notikums.

Vairāk par iestudējumu...