Tiešraidē no Zviedrijas ziemeļiem, Piteo – īpašs notikums: zviedru laikmetīgās mūzikas ansamblis Norrbotten Neo iestudējis latviešu komponista Jēkaba Jančevska jaundarbu Paintings, un tas tiek pirmatskaņots Piteo mājīgajā akustiskajā studijā programmā "Jaunā Eiropa".

Pirms diviem gadiem Jēkabs uzvarēja kompozīciju konkursā Rostrum jauno komponistu kategorijā un līdz ar to guva iespēju komponēt jaundarbu šim ansamblim. Uz sniegoto Piteo jau dienas iepriekš devusies "Klasikas" kolēģe Signe Lagzdiņa un neparasti, ka koncerts tiek vadīts divās valodās – latviešu un zviedru, arī pārraidīts divās raidstacijās - Zviedrijas un Latvijas radio. Kopā ar Signi koncertu vada Zviedrijas Radio programmu vadītāja Mēreta Ērmana.

Koncerta starpbrīdī skan neliela saruna ar šī gada Rostrum laureātu – komponistu Kristu Auznieku, kurš ir klātesošs šajā vakarā, viņš komponēs jaundarbu ansamblim Norrbotten Neo tuvākajā nākotnē.

Blakus Jēkaba Jančevska pirmatskaņojumam klausāmies arī Latvijā labi zināmās igauņu komponistes Helēnas Tulves, francūzietes Rafaēles Bistonas (Raphaèle Biston) un serbu/zviedru autora Djuro Živkoviča (Djuro Zivkovic) opusus.

Otrajā daļā ansambļa Norbotten Neo mūziķiem pievienojas Ērika Vestberga vokālā grupa grupa (Erik Westberg Vokalensemble) paša Ērika Vestberga mākslinieciskajā vadībā un te vēl kāds latviešu komponista opuss – Pētera Vaska "Klusuma auglis", arī mūsdienu zviedru autoru Andrēas Tarodi (Andrea Tarrodi), Kristīnas Busāras (Kristin Boussard), Paulas Malmbergas Vardas (Paula af Malmborg Ward), Jana Sandstrema un Frederika Hēgberga (Fredrik Högberg) kompozīcijas.

Par savu jaundarbu Jēkabs Jančevskis raksta šādi: "Vinsenta Van Goga daiļrade un noslēpumainās personības skaudrais dzīvesstāsts mani vilinājis jau sen, turklāt allaž esmu lolojis sapni uzrakstīt jaundarbu - ciklu, iedvesmojoties no gleznām. Vienas mākslas formas atspulgi citā. 

Pēc pamatīgas suģestējošo gleznu vērošanas, vairāku kinofilmu noskatīšanās un Vinsenta vēstuļu lasīšanas sajutu nepārvaramu vēlmi šim pasaulslavenajam māksliniekam veltīt muzikālu gleznu ciklu. 

Domājot par Vinsenta mūžu, ir pilnīgi skaidrs, ka viņa dzīve ir bijusi kā absolūta kalpošana mākslai. Kā tilts starp dabu un cilvēkiem, kuri tā pa īstam tikai pēc viņa nāves sāks saskatīt skaistumu tajā, ar ko Vinsents bija centies dalīties. Viņa īsajā mūžā vēlmei radīt bijis krietni par maz laika, aptuveni vienas dekādes laikā mākslinieks radījis daudzus simtus darbu. Tas ir bijis nežēlīgs karuselis cauri nabadzībai, mentālajām diagnozēm, ciešanām, badu un pats galvenais - neapturamu vēlmi radīt. 

Vienmēr esmu domājis par māksliniekiem, kuri nodzīvo savu dzīvi tā, it kā tās laicīgajai pusei nebūtu nekādas nozīmes. Šie cilvēki iziet cauri dzīvei kā upurēšanās ceļam mākslas un nākotnes vārdā. Taču paiet laiks un viņi iemanto nemirstību, atkal, atkal un atkal atdzimstot savos darbos."

Programma:

Helēna Tulve - Stream 2

Rafaēle Bistona (Raphaèle Biston) - Profil

Jēkabs Jančevskis - Paintings (prmatskaņojums)

Djuro Živkovičs (Djuro Zivkovic) - Citadel of love

Atskaņo ansamblis Norrbotten Neo

 

Andrēa Tarodi (Andrea Tarrodi) - Poppies in October

Paula Malmberga Varda (Paula af Malmborg Ward) - Sunplay

Frederiks Hēgbergs (Fredrik Högberg) - Why do you dance

Kristīna Busāra (Kristin Boussard) - Min Eallin

Jans Sandstrems - Miessi

Pēteris Vasks – The fruit of Silence ("Klusuma auglis")

Atskaņo Ērika Vestberga vokālā grupa (Erik Westberg Vokalensemble) un ansamblis Norrbotten Neo