2. novembra vakarā tiešraidē no Latvijas Universitātes Lielās aulas dzīvojām līdzi muzikāli vērienīgajam, daudzveidīgajam koncertam "Esi sveicināta, saule!", ar kuru savu 50. jubilejas gadu noslēdza Rīgas kamerkoris "Ave Sol".

Koncertu vadīja "Klasikas" kolēģe un "Ave Sol" ilggadējā dziedātāja Liene Jakovļeva un Orests Silabriedis, bet tiešraidi - Dina Dūdiņa-Kurmiņa, piedāvājot arī starpbrīža sarunas.

Pirmajā starpbrīdī no "Klasikas" arhīva ārā celta Intas Pīrāgas intervija ar kora dibinātāju, galveno virzītājspēku Imantu Kokaru un viņa dvīņubrāli un cīņubiedru Gido Kokaru.

Tāpat ieklausāmies arī Dinas Dūdiņas-Kurmiņas intervijā ar Imanta dēlu un arī "Ave Sol" diriģentu krietnu gadu garumā Uldi Kokaru.

Savukārt klātienē uz sarunu aicināti kādreizējie "Ave Sol" dziedātāji - Māra Skride un Jānis Grigalis.

Otrajā starpbrīdī tiekamies ar kādreizējo "Ave Sol" dziedātāju un arī diriģentu Mārtiņu Klišānu, dziedātājiem Elgu Brahmani, Juri Kļaviņu, Ligitu Sarkani un Valdu Tračumu.

Aicinām šo koncertu un sarunas jebkurā ērtā laikā baudīt ierakstā...

 

Koncertprogramma veidota, par pamatu ņemot kora vēsturisko un pirmatnējo sūtību – pasūtināt jaundarbus atzītiem latviešu komponistiem, kā arī demonstrēt kolektīva augsto māksliniecisko un profesionālo sagatavotību, atskaņojot XX un XI gadsimtā atzītu Eiropas komponistu kormūzikas šedevrus. Rīgas kamerkoris “Ave Sol” pievēršas latviešu kormūzikas retrospekcijai un kora zelta fondam, sākot no Jāzepa Vītola līdz pat Mārtiņam Braunam.

Koncertā piedalās Rīgas kamerkoris “Ave Sol”, mākslinieciskais vadītājs, galvenais diriģents Andris Veismanis, diriģents Jurģis Cābulis. Solisti: Gerda Griķe, Sniedze Kaņepe, Aija Veismane-Garkeviča, Ance Zavadska un Mārtiņš Zvīgulis. Koncerta viesi - Vidzemes kamerorķestris, komponists Uģis Prauliņš, diriģents Mārtiņš Klišāns, pianiste Agnese Egliņa un čellists Ēriks Kiršfelds.

Koncerts sākas ar Alfrēda Kalniņa kompozīciju “Esi sveicināta, Saule!”, ko maestro Imants Kokars pašrocīgi pārveidojis, un šobrīd šī versija kalpo kā visiem zināmais kora “Ave Sol” episkais un monumentālais moto.  Koncertā Raiņa poēma “Ave Sol” izskan komponistu Andra Sējāna un Kārļa Lāča komponētajos jaundarbos.

Koncerta otrajā daļā koris par izaicinājumu sev izvēlējies XX un XXI gs. Eiropas un Latvijas komponistu dažādu stilu kormūziku, lai atklātu kora unikalitāti, skanējuma robežu paplašināšanu līdz garīgo dimensiju augstākajiem horizontiem.

Koncerta trešā daļa - Latvijas mūzikas virsotnes no pēdējo gadu spilgtākajiem notikumiem līdz Rīgas kamerkora “Ave Sol” zelta repertuāram, ar kuru koris pārstāvējis Latviju neskaitāmos koncertos visā pasaulē. Izskan latviešu klasika - Emīla Dārziņa “Minjona”, Jāņa Zālīša “Birztaliņa”, Jāņa Kalniņa “Apsniegošā pilsēta” un Latvijas mūsdienu komponistu – Mārtiņa Brauna, Uģa Prauliņa un Jura Karlsona – nepārspētie kora šedevri.

Koncerta fināls veido tiltu starp Rīgas kamerkora “Ave Sol” visu laiku paaudzēm. To iesāk Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša kantātes “Dievs, Tava zeme deg!” lūgšanas “Mūsu Tēvs debesīs” atskaņojums. Jāzepa Vītola balādi ar Ausekļa vārdiem “Gaismas pils” un latviešu tautasdziesmu “Rīga dimd” aicināti dziedāt visu paaudžu kora dziedātāji un koncerta publika.