18. februārī Latvijas Radio I studijā un "Klasikas" tiešraidē ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu muzicē azartiskais stīgu kvartets ReDo jeb vijolnieki Konstantīns Paturskis un Kristiāna Ozoliņa, altists Dāvis Sliecāns un čellists Pēteris Ozoliņš.

Par savu pamatmisiju kvartets izvēlējies atbalstīt un iedvesmot mūsu komponistus skaņdarbu radīšanai, un šis fakts atspoguļojas arī šī koncerta programmā: vakara gaitā suminām šī gada jubilāri – komponisti Ilonu Breģi, kura maijā svinēs skaistu un apaļu jubileju. Tiešraides koncertu vada Dāvis Eņģelis.

Lai gan ReDo repertuārā ir arī pasaules klasika stīgu kvarteta žanrā (šajā vakarā izskan Jozefa Haidna Stīgu kvartets Nr.5 op. 64 ("Cīrulis")), mūziķi aizrautīgi pievēršas tieši mūsdienu latviešu komponistu mūzikai: to apliecina gan programmā iekļautais Santas Ratnieces opuss Silsila, gan kopā ar obojisti Janu Zeļensku atskaņotā Ilonas Breģes kompozīcija "Kalendāra lapas". Pēc Pētera Vaska fonda pasūtījuma tapušais cikls pirmo reizi izskanēja pērn, festivāla "Latvijas Jaunās mūzikas dienas" ietvaros Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē.

Ilona Breģe šajā mūzikā atainojusi dažādas kalendārā ierakstītās dienas, tostarp arī pavasara iesākšanos, Mātes dienu, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienu un 1. septembri, ciklu noslēdzot ar Ziemassvētku vakaru smalkā stīgu pizzicato un trijstūrīšu saspēlē.

"Kvarteta pirmsākumi meklējami 2009. gadā, un no pirmā sastāva esmu palicis vienīgais," intervijā "Klasikai" atklāj Pēteris Ozoliņš. Viņš gan noraida, ka būtu kvarteta galvenais boss: "Visi esam vienlīdz svarīgi. Un mans liels prieks, ka šobrīd muzicējam kopā tieši šādā sastāvā!"

Tomēr kvarteta kolēģi vienbalsīgi atzīst, ka par stīgu kvarteta ReDo ilglaicīgumu var pateikties tikai un vienīgi Pēterim un viņa entuziasmam, jo Pēteris allaž visus motivējot, kāpēc noteikti jāspēlē stīgu kvartetā.

Arī tad, kad sadarbība ar iepriekšējo sastāvu esot bijusi apsīkusi, Pēteris Ozoliņš mudinājis, ka atkal "jātaisa kvartets".

Kā īsti radies kvarteta savdabīgais nosaukums? "Toreiz, kad Latvijas Mūzikas akadēmijā bijām pavisam jauna koncertvienība, vajadzēja nosaukumu.

Mums patika angļu vārds redo (tulkojumā – pārtaisīt, pārstrādāt), kas vienlaikus nozīmē arī divas notis – re un do. Vēlāk gan konsultējāmies ar angļu valodas lietpratējiem un sapratām, ka tas nepavisam nav labs nosaukums...

Tomēr – lai gan sen esam sapratuši, ka nosaukums ReDo vairs nav īsti aktuāls, turklāt grūti to vienmēr izskaidrot, tas vēl aizvien ir kopā ar mums, jo... ir mīļš un labi skan!" – tā Pēteris Ozoliņš.

2010. gadā ReDo uzstājies kā rezidējošais ansamblis 5. Mazsalacas meistarkursos un 2012. gadā rezidējis Nordplus IP Music Laboratory Process Lietuvā. Kopumā kvartets pirmatskaņojis ap četrdesmit jaundarbu. 2013. gadā ReDo kļuvis par Starptautiskā Arvīda Norīša stīgu kvartetu konkursa laureātu.

Par jaukāko piedzīvojumu savas pastāvēšanas laikā mūziķi uzskata piedalīšanos festivālā "Skaņu mežs". "Tas patiesi ir beidzamā laika interesantākais projekts, jo viens no mūsu ansambļa galvenajiem uzdevumiem ir atskaņot latviešu komponistu stīgu kvartetus, rosinot arī jaunu kompozīciju tapšanu, un "Skaņu mežs" tādā ziņā mums ir idejiski tuvs – tieši tā ietvaros pirmatskaņojām Santas Ratnieces stīgu kvartetu Silsila."

Konstantīns Paturskis mācījies Jāzepa Mediņa mūzikas skolā pie skolotājas Dagmāras Ķezberes, pie viņas turpinājis mācības arī Jelgavas Mūzikas vidusskolā. Tālāk sekojušas studijas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā pie profesora Jura Švolkovska. Bakalaura studiju laikā Konstantīns gadu papildinājies pie profesora Kristiana Ancingera Džuzepes Verdi konservatorijā Milānā. 2016. gada vasarā Konstantīns pabeidza studijas pie profesora Gunāra Larsena Lozannas Mūzikas augstskolā Šveicē, iegūstot maģistra grādu. Uzstājies kā solists un orķestra koncertmeistars ar vairākiem orķestriem, tostarp ar Jelgavas Kamerorķestri, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas kamerorķestri un simfonisko orķestri, Lozannas Mūzikas augstskolas orķestri. No 2011. gada līdz 2013. gadam bijis Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga mūziķis, kopš 2013. gada – kamerorķestra Kremerata Baltica mūziķis. Konstantīna īstā dzīves aizraušanās ir kamermūzika, kopš 2009. gada viņš spēlē stīgu kvartetā ReDo. Vijolnieku interesē arī mūzikas zinātne - viņa zinātniskās pētniecības darbs „Stīgu ietekme uz vijoles skanējuma kvalitāti” guva atzinību zinātnisko darbu lasījumos Latvijā 2008. gadā.

***

Kristiāna Ozoliņa mūziķes gaitas sākusi Valmieras mūzikas skolā, bet jau pēc trīs gadiem uzsāk mācības Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā Ludmilas Girskas vijoļspēles klasē. Kristiāna iegūst bakalaura grādu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā profesores Evas Binderes klasē. Savas prasmes papildinājusi arī apmaiņas programmā Stavangeras Universitātē, Norvēģijā, pie profesora Jana Bjorangera. Kristiāna pašlaik turpina studijas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Papildinājusi prasmes arī meistarklasēs gan solo, gan kamermūzikā pie Marianas Sirbu, Johanesa Maisla, Žaklīnas Rosas, Larsa Andersa, Andreasa Rēna, Romana Nodela, Petru Muntjanu u.c. Orķestra pieredzi ieguvusi dažādos orķestros gan Latvijā, gan ārvalstīs, pašlaik muzicē Valsts kamerorķestrī Sinfonietta Rīga. Viena no daudzpusīgākajām jaunajām vijolniecēm, aktīva kamermūziķe, soliste, stīgu kvarteta ReDo mūziķe. Labprāt piedalās dažādos meistarkursos, festivālos, projektos un koncertos.

***

Dāvis Sliecāns ir viens no daudzpusīgākajiem jaunajiem latviešu altistiem. Beidzis Ventspils Mūzikas vidusskolu Andra Puziņa klasē. Pašlaik studē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā pie docentes Ināras Brīnumas. Paralēli studijām akadēmijā, Dāvis ir altu grupas mūziķis Valsts kamerorķestrī Sinfonietta Rīga, piedalās dažādos projektos ar Jēkabpils Kamerorķestri. Aktīvs kamermūziķis un solists. Kā solists uzstājies kopā ar Ventspils Kamerorķestri un Jēkabpils Kamerorķestri. Spēlē dažādos kameransambļos un stīgu kvartetā ReDo. Ieguvis simfoniskā orķestra pieredzi dažādos orķestros gan Latvijā, gan ārvalstīs. Savas prasmes papildinājis meistarklasēs pie Andras Dārziņas, Lindas Skrides, Herberta Kefera, Stefano Karlīni, Bjorna Arnholta-Olsona u.c.

***

Pēteris Ozoliņš ir viens no daudzpusīgākajiem jaunajiem latviešu čellistiem – solists, kamermūziķis, orķestra mūziķis, pedagogs. Čella spēli apguvis Ernesta Vīgnera Kuldīgas mūzikas skolā, mācības turpinājis Ventspils Mūzikas vidusskolā skolotāja Arimana Štrausa klasē. 2006. gadā Pēteris sāka bakalaura studijas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā pie profesora Māra Villeruša. Ar studiju biedriem nodibinātā stīgu kvarteta ReDo sastāvā iegūtas vietas konkursos Latvijā un Baltkrievijā, bijusi iespēja papildināties pie pasniedzējiem Migela da Silvas, Johanesa Meisla, Sergeja Azizjana. Pēc Mūzikas akadēmijas absolvēšanas Pēteris studijas turpināja maģistrantūrā Zvollē, Nīderlandē, pie pasniedzēja Jerūna Roilinga, piedalījies meistarklasēs pie profesoriem Marijas Klīgeles, Garija Hofmana, kā solists vairākkārt uzstājies ar Britena Jauniešu simfonisko orķestri. Kopš 2012. gada Pēteris Ozoliņš ir pieaicinātais docētājs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, regulāri spēlē Latvijas Nacionālajā simfoniskajā orķestrī, Valsts kamerorķestrī Sinfonietta Rīga, ir Ventspils Kamerorķestra koncertmeistars, Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas pedagogs.

***

Obojiste Jana Zeļenska ir aktīva kamermūzikas atskaņotāja dažādos sastāvos – Latvian Sound Quartet, kā arī LNSO mūziķe. Apguvusi arī angļu raga spēli.