Tiešraidē no Spīķeru koncertzāles bijām liecinieki „IV Baltijas un Ziemeļvalstu jauno komponistu bigbenda kompozīciju konkursa” fināla kārtai. Konkursu rīko Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija sadarbībā ar Latvijas Radio bigbendu (vad. Kārlis Vanags), šogad aicinot radīt jaundarbus bigbenda sastāvam un sievietes balsij (soliste – Aija Vītoliņa). Konkursā varēja piedalīties jaunie komponisti vecumā no 18 līdz 30 gadiem, kuri pastāvīgi dzīvo, mācās vai uzturas Baltijas valstīs, Norvēģijā vai Zviedrijā, tostarp mūzikas vidusskolu un koledžu vecāko kursu audzēkņi, mūzikas augstskolu studenti un jaunie profesionāļi. Jau septembrī mūs sasniedza ziņa par pusfinālistiem, bet finālam žūrija – bundzinieks Peter Danemo (Zviedrija), komponists, trombonists Helge Sunde (Norvēģija), saksofonists Raul Sööt (Igaunija), ģitārists Pranas Kentra (Lietuva), komponists Ēriks Ešenvalds (Latvija) izvirzīja autorus, kuru jaundarbi fināla kārtā skanēja šādā secībā:

Pēters Robertstads (Peter Roberstadt, Norvēģija) – Equilibrium

Pēters ir trombona spēlētājs un komponists Tronheimā, Norvēģijā. Viņa darbības joma iekļauj projektus džeza, fanka, popmūzikas un bigbenda mūzikas jomā. 2022. gadā absolvējis NTNU džeza programmu un turpinājis studēt kompozīciju un orķestrāciju pie norvēģu komponistiem Oda Johana Overei un Heninga Sommerro. Par savu pieredzi darbā ar bigbendu jaunais komponists stāsta: ‘Man ir liela pieredze ar bigbendu, kopš 2019. gada esmu spēlējis kopā ar dažiem no labākajiem bigbendiem Norvēģijā, šobrīd esmu otrais trombons "det Nye Norske Storband" un bieži spēlēju pirmo un otro trombonu "Trøndelag Big Band", esmu diriģējis dažādus valsts bigbendus, tiem komponējis un aranžējis, piedalījies daudzās oriģinālizrādēs.’’

Mikels Dāls Amundsens (Mikkel Dahl Amundsen, Norvēģija) – Going

Komponists stāsta: ‘’Esmu no Oslo, šobrīd studēju džezu un improvizēto mūziku NTNU Tronheimā. Sāku spēlēt trompeti vietējā skolas grupā, vēlāk jauniešu džeza orķestrī. Kompozīcijas Going pamatā ir divas idejas, kuras skaņdarba ievadā tiek prezentētas savā sākotnējā formā. Tālāk šīs idejas tiek paplašinātas/ apskatītas aranžējumā, izmantojot dažādas pieejas.” Kā galveno iemeslu dalībai konkursā komponists norāda iespēju dzirdēt savu mūziku dzīvā izpildījumā un lielisko iespēju strādāt pie kaut kā konkrēta. ‘’Es ļoti izbaudu rakstīšanas procesu lielajiem ansambļiem un domāju, ka varētu ar to diezgan daudz nodarboties arī nākotnē.”

Anna Vibe-Gorkuša (Latvija) – Prologue

Džeza pianiste un komponiste Anna Vibe-Gorkuša savus studijas gadus aizvadījusi Igaunijas Mūzikas un Teātra akadēmijā. Šobrīd strādā Ventspils Mūzikas vidusskolas Džeza nodaļā par klavierspēles, ansambļa un džeza teorijas pasniedzēju. Anna ir piedalījusies dažādos mūzikas projektos gan Baltijas valstīs, gan ārpus tām - Dānijā, Zviedrijā, Itālijā un Bangladešā. 2020.gadā ir iznācis Annas debijas CD  Anna Wibe - Vibes. Bigbenda mūzika ir neatņemama sastāvdaļa pianistes muzikālajā ceļojumā - Anna ir spēlējusi City jazz Big Band, EMTA bigbends, Ventspils bigbends sastāvā. Pirmais Annas oriģinālskaņdarbs bigbendam komponēts 2020.gada konkursam, 2022. gada konkursā ierindojoties 2. vietā. “Rakstīt bigbendam ir izaicinoši un vienlaikus ļoti aizraujoši. Šā gada skaņdarbs Prologue ir enerģijas pilns un momentā uzbur svinīgu noskaņu,” stāsta autore.

Konkursa uzvarētāja - Anna Vibe-Gorkuša! Apsveicam!

Programmā „Latvijas Radio bigbends un Aija Vītoliņa. Nordic Jazz” piedzīvojām jauna albūma – „Sajust grūvu” - atvēršanas svētkus: pie klausītājiem šajā formātā nonāk bundzinieka un komponista Andra Buiķa skaņdarbi, kas pirms dažiem gadiem tapuši speciāli Aijai Vītoliņai un Kārļa Vanaga vadītajam Latvijas Radio bigbendam. Savu meistarību vakara gaitā kolektīvs un tā spožie solisti demonstrēja arī Viktora Janga (Victor Young), Reja Evansa/Džeja Livingstona (Ray Evans/Jay Livingstone) un Džo Hendersona (Joe Henderson) kompozīcijās.