Tiešraidē no Vīnes Valsts operas, svinot Ludviga van Bēthovena 250. jubilejas gadu, baudījām viņa operas „Leonora” pirmo skatuves versiju, kurai pirmizrāde Theater an der Wien notika 1805. gada 20. novembrī.

Bēthovena vienīgajai operai, kas ir pazīstama gan ar nosaukumu „Leonora”, gan „Fidelio” ir notikušas vismaz  trīs pasaules pirmizrādes. Pirmā operas versija  tika izrādīta 1805. gadā, otrā versija Theater an der Wien pirmizrādi piedzīvoja gadu vēlāk, bet trešā operas versija ar nosaukumu „Fidelio” notika 1814. gadā uz Kärntnertor Theater skatuves Vīnē.

"Klasikas"  klausītājiem tika piedāvāta iespēja noklausīties operas pirmo versiju. Savukārt Vīnes Valsts operas apmeklētāji šajā sezonā var iepazīt divas dažādas versijas - pirmo, kurai Bēthovens devis nosaukumu „Leonora” un trešo ar nosaukumu „Fidelio”.
Tā ir arī lieliska iespēja salīdzināt, ko autors ir izmainījis gan mūzikā, gan libretā.

Lomās - Dženifera Deivisa (Jennifer Davis, soprāns), Bendžamins Brunss (Benjamin Bruns, tenors),Tobiass Kērers (Tobias Kehrer, bass), Tomass Johaness Meiers (Thomas Johannes Mayer, baritons), Vīnes Valsts operas koris, orķestris un diriģents Tomāšs Netopils

Operas libreta pamatā ir Ž.N. Buijī luga "Leonora jeb Laulāto draugu uzticība" par sievieti, kura gatava ziedot pat dzīvību sava mīļotā vīra dēļ. Lai glābtu XVIII gs. Spānijas cietumā ieslodzīto un nāvei nolemto Florestanu, Leonora pārģērbjas par vīrieti, sauktu par Fidelio, un piesakās strādāt par cietumsarga palīgu. Taču skaistais "jauneklis" iepatīkas cietumsarga meitai. Dramatiskākais ir brīdis, kad nabaga Leonorai, pārģērbtai vīrieša drēbēs, pašai jārok vīram kaps. Tikai viņas drosme izšķīra, ka tas tomēr paliks tukšs.

"No visiem maniem garabērniem šī opera man sagādājusi vislielākās radību mokas, tā sagādājusi man arī vislielāko sarūgtinājumu, tāpēc ir dārgāka par citiem," komponists izteicies par savu vienīgo operu. Rīgā opera pirmoreiz uzvesta 1818. gadā, 1847. gadā notika izrāde ar tā laika slaveno vācu operdziedātāju Vilhelmīni Šrēderi-Devrienti Leonoras lomāa gaidās, pēdējo reizi mūsu Operā "Fidelio" iestudēts 1944. gadā, koncertatskaņojumā - 1970. un 2004. gadā gadā.