Festivālā "Pētera Vaska mūzikas aprīlis" Cēsīs pirmo reizi viesojas Tallinas kamerorķestris Latvijā jau labi pazīstamā, izcilā somu diriģenta Juhas Kangasa vadībā.

Kangass ir īpaši tuvs Pētera Vaska domubiedrs, un varam lepoties, ka tieši viņa diriģētais pirmā festivāla lielkoncerts "Tālā gaisma" ar Sinfonietta Rīga un solistu Hugo Tičati 2018. gadā saņēma Lielās mūzikas balvas nomināciju kategorijā "Gada koncerts".

Arī šī gada "Pētera Vaska mūzikas aprīļa" vektors ir skandināvu un ziemeļvalstu komponistu mūzika, kā arī paša Vaska skaņdarbi. Programmas kodols ir Pētera Vaska Alta koncerts, kas 2016. gadā komponēts aizrautīgajam Grammy balvas nominantam, altistam Maksimam Risanovam, bet Cēsīs skan Bergenas simfoniskā orķestra altu grupas koncertmeistares, klavieru kvarteta "Rix" dalībnieces Ilzes Kļavas lasījumā.

"Vaska Koncerts altam un stīgu orķestrim atspoguļo komponistam tik raksturīgo tiešo un modālo stilu. Skaņdarba dramatiskā spriedze te kāpj, te tiek lauzta un atkal pārveidota ar rāmu neatlaidību, alta kvēlošajam tonim tiecoties pretī pilnīgai ekstāzei. Četrdaļīgā skaņdarba temps pamatā ir lēns, tomēr divās alta kadencēs tiek sākta teju bahiāniski aizrautīga cīņa, līdz kaislības norimst un mūzika atkal atgriežas meditatīvu pārdomu gultnē," raksta britu laikraksts The Guardian.

Līdzās likti divi somu komponistu opusi – Vaska laikabiedra Pēra Henrika Nūrdgrēna simfonija stīgu orķestrim un dižā romantiķa Žana Sibēliusa "Imprompts". Romantisko noti programmā paspilgtinās arī latviešu meistara Jēkaba Mediņa skaņdarbs stīgām "Leģenda".