Tiešraidē no kultūrvietas "Hanzas perons" - akordeoniste Ksenija Sidorova, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Andris Poga.

Programmas centrā - LNSO sezonas rezidējošā komponista Artura Maskata Ksenijai veltītais Koncerts akordeonam un orķestrim "Ko stāstīja vējš pār jūru", kurš pirmoreiz izskanēja 2021. gadā Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncertā pandēmijas laikā Latvijas Radio 3 raidviļņos, taču nu piedzīvoja satikšanos ar klausītājiem.

Koncertprogrammā iekļauts arī norvēģu komponista Rolfa Vallina skaņdarbs Act, kas tapis 2004. gadā. Pats mākslinieks šo kompozīciju dēvē par veltījumu spēkam, kas piemīt sadarbībai un atzīmē, ka viena no stiprākajām un neparastākajām kolektīvās sadarbības formām ir simfoniskais orķestris. Rolfa Vallina muzikālās ietekmes meklējamas džeza, avantgardroka un akadēmiskās mūzikas studijās no senās līdz mūsdienu kompozīcijai.

Koncerta otrajā daļā LNSO atskaņoja Sergeja Rahmaņinova Otro simfoniju. Pie diriģenta pults - LNSO mākslinieciskais padomnieks Andris Poga, kurš šobrīd ir Stavangeras simfoniskā orķestra galvenais diriģents. No 2013. līdz 2021. gadam viņš bija LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents.

 

Ksenija Sidorova pirms darba pirmatskaņojuma intervijā atklāja: "Man ir sajūta, ka Arturs šo koncertu uzrakstījis, patiešām domājot par manu spēlēšanu! Man ļoti patīk tehniskās vietas, bet vēl vairāk – skaistās melodijas, tieši tāpēc es gribēju skaņdarbu no Artura, jo zināju, ka harmonijas un melodijas – tā ir viņa lieta.  Arturs ir tik personīgi strādājis pie šī darba… (..) Jau pirmajā mēģinājumā, kamēr vēl tikai orķestris spēlēja, es zināju – viss koncerts ir skaists. Vispirms komponistam bija ideja par kaut ko spānisku, bet pēc tam viņš tomēr teica – nē, tā ir Baltija. Un es arī esmu pilnīgi par to – tas izklausās pēc mūsu jūras, mūsu dzintara spīduma. Tas ir ļoti skaists un nostalģisks koncerts. Un man kā imigrantei tas ir kaut kā ļoti tuvu dvēselei. Man patīk, ka dažbrīd, kad orķestris spēlē un es sēžu tam centrā, burtiski skudriņas skrien no šīs skaņas – no tā, kā skaņa mani apskauj."

Arturs Maskats par savu Akordeona koncertu: "Tā ir akordeona sacensība ar lielo orķestri. Koncerta un koncertēšanas gars. Nedomāju par kaut kādām klasiskām formas shēmām, bet tur, protams, mijas dažādi raksturi, dažādi tēli un tempi. Dažādas instrumentācijas fineses, salikumi. Un es arī tā kā izmēģinu, kā akordeons iet ar vienu vai otru instrumentu grupu kopā, un tas vienmēr ir interesanti. Un vēl jau ir arī tas, ka Ksenija ārkārtīgi meistarīgi pati instrumentē savu partiju – tas, ko viņa dara ar reģistriem, arī ir ļoti liela māksla. Tur ir savi knifi, ko uzzināju no jauna."